Czarny leopard sfotografowany w Kenii. Jest to pierwsze od 100 lat zdjęcie tego drapieżnika

Po raz pierwszy od 100 lat udało się zrobić zdjęcie czarnemu leopardowi! Dziki kot pojawił się w regionie Laikipia w Kenii.

Zdjęcie wykonał brytyjski fotograf Will Burrard-Lucas, który z Afryką związany jest od dziecka. Dzieciństwo spędził w Tanzanii, a od 2012 roku regularnie jeździ na Czarny Kontynent, skąd pochodzi większość jego zdjęć. Mężczyzna opracował też system BeetleCam, który umożliwia mu robienie zdjęć dzikich zwierząt, bez narażania własnego życia. Aparat osłonięty jest dzięki szczelnej obudowie, a zdjęcie robione jest dzięki czujnikowi ruchu, który uruchamia spust migawki. Dzięki temu systemowi udało mi się zrobić najważniejsze zdjęcie w jego karierze.

Zdjęcie czarnego leoparda

Will usłyszał w rezerwacie Lisaba, że dawniej czarne pantery występowały powszechnie na terenach Laikipii. Fotograf postanowił udać się w wyznaczone miejsca, w których kiedyś obserwowano te zwierzęta i ustawił w kilku miejscach fotopułapki. Pewnego dnia, po kilku nieudanych próbach, sprawdził aparaty... i nie znalazł na nich nic ciekawego. Przyglądając się jednemu ze zdjęć ujrzał w całkowitej ciemności parę oczu dzikiego zwierzęcia. Okazało się, że był nim właśnie czarny leopard.

Są to pierwsze od 100 lat zdjęcia, które przedstawiają te dzikie koty w ich naturalnym środowisku. Leopardy o ciemnej sierści stanowią zaledwie 1 procent populacji tych kotów w Afryce. Ich umaszczenie związane jest z nadprodukcją melaniny. Sfotografowane zwierzę to prawdopodobnie dwuletni samiec.

Więcej o:
Komentarze (4)
Czarny leopard sfotografowany w Kenii. Jest to pierwsze od 100 lat zdjęcie tego drapieżnika
Zaloguj się
 • incienso

  Oceniono 4 razy 4

  Za trzy miesiące dowiemy się, że jakiś psychopata go zastrzelił. Tak to jest z człowiekiem, byle zniszczyć, wytępić, zdemolować... Szkoda, ale nie mam złudzeń.

 • shane00

  Oceniono 2 razy 2

  Jaki leopard?! Po polsku to jest pantera

 • pwiejacz

  Oceniono 1 raz 1

  Jaki leopard?
  Po polsku jest to pantera, względnie - lampart, jeżeli mowa o afrykańskim podgatunku pantery.
  Melanizm (czarne ubarwienie) częściej spotykany jest u podgatunków azjatyckich, ale to raczej kwestia doboru naturalnego: środowisko w Afryce eliminuje osobniki czarne skuteczniej niż w Azji i nie dopuszcza do ich rozrodu. Stąd czarna pantera w Afryce jest jakąś sensacją...

 • real-meh

  0

  Czarny w Afryce. Szok!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX