Czy stracisz prawo jazdy przez leki na astmę? Oświadczenie MSWiA ważne dla wszystkich chorych

Czy można stracić prawo jazdy przez zażywanie leków na astmę? Jeden z kierowców przekonał się, że istnieje takie prawdopodobieństwo.

Kierowca zawodowy zostaje zatrzymany do kontroli drogowej: jest to standardowa sytuacja, która często przytrafia się kierowcom, których zawód związany jest z prowadzeniem samochodu. Rutynowa kontrola przebiegała bez zastrzeżeń, aż do chwili, gdy policjanci postanowili przeprowadzić test na obecność narkotyków. Wynik zaszokował kierowcę, w którego organizmie wykryto amfetaminę.

Leki na astmę a prawo jazdy

Mężczyzna tłumaczył, że od lat przyjmuję lek na astmę o nazwie Ventolin. Jak się okazało zawarta w nim substancja (Salbutamol) może dać wynik pozytywny na obecność amfetaminy, tym samym przekłamując wynik policyjnego testu. Tłumaczenia kierowcy nie były wystarczające w opinii funkcjonariuszy, którzy odebrali mężczyźnie uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Tym samym chory na astmę człowiek przez pewien czas nie mógł wykonywać swojej pracy. Podczas kolejnej kontroli drogowej kierowca został zbadany na obecność narkotyku i ponownie test okazał się pozytywny.

 Astma a prawo jazdy - oświadczenie MSWiA

W sprawie kierowcy oświadczenie wydało nawet Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W komunikacie tłumaczyli, że decyzja policjantów wiązała się z nakazem, by eliminować z ruchu kierujących, którzy przed rozpoczęciem jazdy zażyli środki wpływające na sprawność psychomotoryczną. MSWiA zapewnia, że sprzęt wykorzystywany w policji do wykrywania tego typu substancji jest sprawny, a jego wyniki jednoznaczne. To chorzy i ich lekarze powinni zatem zadbać o to, by przepisane leki, nie wpływały na sprawność psychiczną i fizyczną kierowcy. 

Substancje psychoaktywne, które mogą znajdować się także w lekach, powodują szereg zaburzeń, do których zalicza się m.in. spowolnienie czasu reakcji, zaburzenia koncentracji i uwagi, zaburzenia koordynacji ruchowej, równowagi i wyczucia odległości.

Więcej o: