PIT 2019 za 2018 rok. Jak sprawdzić swój e-PIT. Jak się zalogować?

Od 15 lutego podatnicy mogą wygodnie sprawdzić swoje zeznanie podatkowe za 2018 rok, które zostało już wstępnie wypełnione przez urząd skarbowy. Kto i jak może sprawdzić e-PITa?

Twój e-PIT to platforma stworzona przez Ministerstwo Finansów do rozliczania zeznań podatkowych przez Internet. Elektroniczny PIT dostępny jest na stronie www.podatki.gov.pl.

Zobacz wideo

Jak sprawdzić swój e-PIT. Jak się zalogować?

Dostęp może uzyskać każdy z nas: należy wejść na wyżej podaną stronę, kliknąć na zakładkę PIT, a później e-PIT, gdzie podane zostaną szczegółowe warunki skorzystania z platformy. Na stronie należy podać swój numer PESEL (lub NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu, którą wskazano za 2017 rok oraz jedną z kwot przychodu za rok 2018 (z PIT-11). Dzięki platformie możemy zdecydować, czy chcemy uzupełnić swoje zeznanie podatkowe (np. o dodatkowe ulgi), czy pozostawimy je w formie wypełnionej przez urząd.

Emeryci i renciści także mogą sprawdzić swój PIT, m.in.. w celu przekazania 1% podatku. Jednak zamiast na "e-PIT" muszą wejść w zakładkę "PIT-OP".

E-PIT: do kiedy można rozliczyć PIT za 2018?

E-PITy możemy uzupełnić poprzez stronę internetową od 15 lutego do 30 kwietnia. Dostępne są one dla każdego rozliczającego się za pomocą formularza PIT-37 i PIT-38.  W przyszłym roku przez Internet będziemy mogli też rozliczyć PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28.

Korzystając z platformy Twój e-PIT mamy też szansę na szybszy zwrot podatku, który otrzymamy po około 45 dniach. W przypadku niedopłaty istnieje możliwość automatycznego przekierowania i zlecenia przelewu na stronie banku.

Więcej o: