Izrael podbija kosmos. W lutym wyruszy pierwsza prywatna misja na Księżyc

Prywatna izraelska firma chce wysłać na Księżyc pierwszy pochodzący z tego kraju statek kosmiczny. Tym samym Izrael zacznie rywalizację o podbój Srebrnego Globu z Chinami, Rosją i Stanami Zjednoczonymi.

Firma SpacelL już w lipcu zeszłego roku zapowiadała start misji kosmicznej Beresheet, która będzie pierwszą prywatną misją na księżyc i jednocześnie pierwszą izraelską próbą wysłania w kosmos lądownika. Pomysł powstał w ramach konkursu Google Lunar XPrize, który nigdy nie został rozstrzygnięty - powodem było to, że tylko izraelska firma wzięła udział w naukowych zawodach.

 

Pierwsza kosmiczna misja Izraela wystartuje 22 lutego. W planach dotarcie na księżyc

W związku z tym firma SpacelL uznała, że idea nie może zostać zmarnowana i szybko przerodziła się w chęć realizacji projektu podbicia kosmosu przez Izrael. A plany te mają wejść w życie już 22 lutego - wtedy też izraelski lądownik ma zostać wysłany na orbitę Księżyca z Przylądka Canaveral na Florydzie.

Firma SpacelL za hasło przewodnie misji wybrała hebrajskie słowo "beresheet", co w języku polskim oznacza "na początku". Słowo to dobrze oddaje charakter pionierskiej misji kosmicznej Izraela. Jeśli start przedsięwzięcia przebiegnie zgodnie z planem, to lądownik wysłany w rakiecie SpaceX Falcon 9 zbliży się do orbity księżyca za około 2-3 miesiące. Statek kosmiczny Baresheet ma zaledwie 1,5 metra wysokości i waży 585 kilogramów.

Cel misji Beresheet, pierwszej misji kosmicznej Izraela 

Na przełomie kwietnia i maja lądownik powinien wylądować już na powierzchni Srebrnego Globu. Celem misji jest zebranie danych na temat księżyca oraz wykonanie nowych nagrań wideo i zdjęć z kosmosu. Maszyna ma być wyposażona w magnetometr, który będzie badał pole magnetyczne wokół statku. Ponadto zadaniem misji Beresheet będzie przekazanie wiedzy o współczesnej ludzkości dla potomnych - na księżycu zostanie umieszczona kapsuła, w której znajdują się cyfrowe słowniki, encyklopedie, dzieła sztuki, rysunki dzieci, wspomnienia ocalałych z Holokaustu oraz narodowe symbole Izraela.

Izraelska firma chcąc przybliżyć światu ideę misji kosmicznej, przygotowała specjalny spot, w którym promuje swoje przedsięwzięcie. Poniżej udostępniamy zwiastun tej misji. 

 
Więcej o: