Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki? Czy to już ostatnia zmiana czasu?

Zmiana czasu na letni odbędzie się już w kolejnym miesiącu. Czy przestawimy zegarki po raz ostatni? Kiedy przestawić wskazówki zegarka i w którą stronę?

Zmiana czasu ma służyć lepszemu wykorzystaniu naturalnego światła słonecznego, a co za tym idzie - oszczędność energii elektrycznej, którą zużywamy, używając oświetlenia sztucznego. Latem przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, aby nasza codzienna aktywność była lepiej dopasowana do czasu, w którym jest najwięcej światła słonecznego. Od pewnego czasu słyszymy jednak, że zmiana czasu z zimowego na czas letni i odwrotnie nie jest już potrzebna. Czy nadchodząca zmiana czasu będzie ostatnią?

Zmiana czasu na letni - 2019 rok. Czy to ostatnia zmiana czasu?

W wakacje 2018 roku Unia Europejska przeprowadziła konsultacje społeczne, w czasie których zebrano ponad 4 miliony odpowiedzi (na terenie Unii Europejskiej mieszka ok 512 mln osób). 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu. Mimo że zmiana czasu ma wielu przeciwników, nie oznacza to, że konsultacje społeczne są dla Unii Europejskiej wiążące. Powstał projekt dyrektywy, która miałaby znieść zmianę czasu, jednak w dalszym czasie trwają prace, których celem jest wprowadzenie jej w życie. 

Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, przestawimy zegarki w ostatnią niedzielę marca, czyli 31 marca 2019 roku, przestawiając je z godziny 2:00 na 3:00. Oznacza to, że tej nocy będziemy spali krócej. Tej nocy zegarki przestawią także mieszkańcy wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Więcej o: