Zmarł marynarz znany z fotografii, która stała się symbolem zakończenia II wojny światowej

Żołnierz Marynarki Wojennej USA, George Mendonsa, zmarł w wieku 95 lat. Mężczyzna znany był ze słynnej fotografii przedstawiającej jego pocałunek z pielęgniarką, które uwiecznione zostało po ogłoszeniu zakończenia II wojny światowej.

Były marynarz zmarł z powodu niewydolności serca na kilka dni przed swoimi 96. urodzinami. George Mendonsa przebywał w domu spokojnej starości w Middletown, gdzie mieszkał ze swoją 70-letnią żoną.

Mężczyzna znany jest ze zdjęcia, które wykonał fotograf Alfred Eisenstaedt na Times Square w Nowym Jorku 14 sierpnia 1945 roku. Wtedy też ogłoszono kapitulację Japonii i zakończenie II wojny światowej. Informacja została przyjęta przez mieszkańców miasta z dużą euforią, a zdjęcia pokazujące radość nowojorczyków pojawiły się we wszystkich gazetach.

 Zdjęcie "The Kiss", czyli legendarny pocałunek marynarza i pielęgniarki 

Zdjęcie, na którym widać jak marynarz George Mendonsa całuje się z pielęgniarką Gretą Zimmer Friedman, pojawiło się w "Life Magazine" i stało się najbardziej znanym zdjęciem z tego okresu. Zdjęcie znane jest pod tytułem "The Kiss", chociaż fotograf nie opisał je jako "V-J Day" (Victory over Japan). Bohaterowie zdjęcia wcześniej się nie znali, mężczyzna pocałował Gretę spontanicznie - zresztą podobno nie tylko ją.

 

Zdjęcie szybko stało się symbolem, a motyw znany z fotografii zaczął się pojawiać w wielu filmach, takich jak "Listy do Julii" czy "Watchmen". Na Florydzie znajduje się nawet ośmiometrowy pomnik, przedstawiający ten legendarny pocałunek.

Więcej o: