Finlandia - temperatura w Laponii wzrosła o 40 stopni w jeden dzień

Na północy Finlandii odnotowano rekordową anomalię pogodową - w miejscowości Muonio temperatura w ciągu doby wzrosła aż o 40 stopni. Według synoptyków jest to zwiastun nadchodzącej wiosny.

Muonio jest miastem znajdującym się na północy Finlandii, za północnym kołem podbiegunowym, w regionie Laponii. Mieszka tam zaledwie 2294 mieszkańców. Ostatnio w tej miejscowości doszło do zadziwiającej anomalii pogodowej.

Wzrost temperatury o 40 stopni w 24 godziny

W ostatni piątek temperatura w tym regionie wynosiła aż -35 stopnie. Jednak po 24 godzinach termometry w tym samym punkcie pomiarowym pokazały już 5 stopni. Temperatura zaczęła wzrastać tuż po wschodzie słońca- o godzinie 10:00 termometry pokazywały -17 stopni, czyli w zaledwie 3 godziny temperatura wzrosła aż o 18 stopni.

Jak podaje fińska telewizja publiczna Yle, meteorolodzy nie mają danych dotyczących tego, czy kiedykolwiek doszło do tak radykalnego wzrostu temperatury w Finlandii. Uważają jednak, że wzrost o 40 stopni jest znakiem tego, że nie będzie już zimy nie tylko w Laponii, ale też w całym kraju. Prognozowane jest stopnienie pokrywy śnieżnej i rychłe nadejście wiosny. Najwyższa temperatura w Muonio w lutym 2017 roku wynosiła 7 stopni, jest więc szansa, że także ten rekord zostanie pobity.

Więcej o:
Komentarze (2)
Finlandia - temperatura w Laponii wzrosła o 40 stopni w jeden dzień
Zaloguj się
 • allegropajew

  Oceniono 2 razy 2

  Nie wiem, co jest w tym wyjątkowego. W Ottawie przeżyłem niedzielę +26C i następny poniedziałek -17C. I NIKT z tambylców się nie dziwił! A był początek kwietnia.

  Gościula

 • wojtek1506

  Oceniono 2 razy 0

  Nie zasiali nieba w porę ,licencja wygasła ? Nad Warszawą szchownica latających i mamy zasłonę ,a następnie ochłodzenie i opady .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX