Finlandia - temperatura w Laponii wzrosła o 40 stopni w jeden dzień

Na północy Finlandii odnotowano rekordową anomalię pogodową - w miejscowości Muonio temperatura w ciągu doby wzrosła aż o 40 stopni. Według synoptyków jest to zwiastun nadchodzącej wiosny.

Muonio jest miastem znajdującym się na północy Finlandii, za północnym kołem podbiegunowym, w regionie Laponii. Mieszka tam zaledwie 2294 mieszkańców. Ostatnio w tej miejscowości doszło do zadziwiającej anomalii pogodowej.

Wzrost temperatury o 40 stopni w 24 godziny

W ostatni piątek temperatura w tym regionie wynosiła aż -35 stopnie. Jednak po 24 godzinach termometry w tym samym punkcie pomiarowym pokazały już 5 stopni. Temperatura zaczęła wzrastać tuż po wschodzie słońca- o godzinie 10:00 termometry pokazywały -17 stopni, czyli w zaledwie 3 godziny temperatura wzrosła aż o 18 stopni.

Jak podaje fińska telewizja publiczna Yle, meteorolodzy nie mają danych dotyczących tego, czy kiedykolwiek doszło do tak radykalnego wzrostu temperatury w Finlandii. Uważają jednak, że wzrost o 40 stopni jest znakiem tego, że nie będzie już zimy nie tylko w Laponii, ale też w całym kraju. Prognozowane jest stopnienie pokrywy śnieżnej i rychłe nadejście wiosny. Najwyższa temperatura w Muonio w lutym 2017 roku wynosiła 7 stopni, jest więc szansa, że także ten rekord zostanie pobity.

Więcej o: