Tłusty Czwartek 2019. Kiedy wypada? Jaka jest historia tego święta?

Tłusty Czwartek 2019 już wkrótce! Czy wiesz, kiedy objadamy się pączkami i skąd właściwie wziął się ten zwyczaj? Przypominamy datę tegorocznego Tłustego Czwartku.

To, kiedy wypada Tłusty Czwartek 2019, związane jest z datą tegorocznej Wielkanocy. To, że święta wielkanocne wypadają w tym roku wyjątkowo późno, oznacza również, że na Tłusty Czwartek musieliśmy czekać wyjątkowo długo. Tłusty Czwartek może wypaść pomiędzy 29 stycznia a 4 marca, a w tym roku przypada na 28 lutego. 

Tłusty Czwartek. Historia najsłodszego święta w polskim kalendarzu

Dlaczego właściwie obchodzimy takie święto jak Tłusty Czwartek? Zwyczaj ten ma swoje korzenie w czasach antycznych. Był to dzień, w którym żegnano się z zimą i świętowano nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, w tym mięs oraz pączków z nadzieniem ze słoniny, które popijano winem. W taki sposób w starożytnym Rzymie świętowano tzw. "tłusty dzień".

W czasach późniejszych święto to zostało "przejęte" przez chrześcijaństwo. Od tamtego czasu wyznacza początek ostatniego tygodnia karnawału i zapowiada czas wielkiego postu, czyli czasu pokuty, przygotowującego do przeżycia świąt wielkanocnych. Co ciekawe, w Polsce tradycja jedzenia tłustego mięsiwa została wyparta przez słodkie pączki około wieku XVI. Szesnastowieczne pączki wyglądały jednak nieco inaczej niż te, które jemy dzisiaj, ponieważ niektóre z pączków miały ukryty w środku migdał lub orzeszek. Osoba, która trafiła na takiego pączka, miała cieszyć się szczęściem i dostatkiem. 

Więcej o: