Wielkanoc 2019. Kiedy w tym roku wypadają święta Wielkanocne i lany poniedziałek?

W tym roku święta Wielkanocne wypadają dość późno. Jak w tym roku wygląda kalendarz Triduum Paschalnego?

Triduum Paschalne i Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt katolickich. Zgodnie z nazwą na triduum składają się trzy dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Po nich następuje wielkanocna niedziela oraz lany poniedziałek.

Wielkanoc 2019. Triduum Paschalne 2019 - kiedy rozpoczyna się Wielki Tydzień?

Triduum Paschalne składa się z trzech faz odkupienia. Wielki Czwartek upamiętnia Ostatnią Wieczerzę oraz ustanowienie przez Jezusa Eucharystii i kapłaństwa służebnego. Tego dnia w kościołach odprawiana jest Msza świętego Krzyżma, podczas której święci się oleje wykorzystywane potem do chrztów, święceń kapłańskich i namaszczenia chorych. W Wielki Piątek następuje adoracja Krzyża, odprawiane są także Drogi Krzyżowe zakończone procesją do Grobu Pańskiego. W Wielką Sobotę natomiast tradycją jest święcenie pokarmów. W tym roku Triduum Paschalne wypada następująco:

Wielki Czwartek - 18 kwietnia

Wielki Piątek - 19 kwietnia

Wielka Sobota - 20 kwietnia

Niedziela i poniedziałek wielkanocny 2019

W Niedzielę Wielkanocną wyruszają procesję rezurekcyjne, podczas których ponownie zaczynają bić dzwony - ogłaszające zmartwychwstanie Chrystusa. W drugi dzień świąt Wielkanocy wypada lany poniedziałek, w którym zgodnie z tradycją polewamy się nawzajem wodą. Poniedziałek Wielkanocny jest dniem wolnym od pracy. W tym roku Wielkanoc wypada następująco:

Niedziela Wielkanocna - 21 kwietnia

Poniedziałek Wielkanocny - 22 kwietnia  

Więcej o: