Trzynasta emerytura w 2019 roku dla każdego emeryta - szczegóły nowego świadczenia

Podczas warszawskiej konwencji Prawa i Sprawiedliwości prezes tej partii, Jarosław Kaczyński, zapowiedział wprowadzenie tzw. trzynastej emerytury. Jest to jedna z obietnic nazwana "nową piątką PiS".

Pięć punktów przygotowanych przez PiS skupiło się głównie na obietnicach socjalnych, w tym na programach 500 plus oraz na przyznaniu wszystkim emerytom dodatkowego świadczenia w postaci trzynastej emerytury.  13. emerytura ma służyć zmniejszeniu różnic majątkowych w społeczeństwie.

13. emerytura dla wszystkich emerytów - wysokość świadczenia

Trzynasta emerytura ma zostać przyznana każdemu emerytowi. Kwota dodatkowego świadczenia będzie wynosić tyle, co najniższa emerytura, czyli około 1100 złotych. Pierwsze trzynastki mają zostać wypłacone już w maju 2019 roku. W Polsce żyje około 5,6 mln emerytów, więc świadczenie będzie kosztowało rząd ponad 6 mld złotych.

Jarosław Kaczyński zapewnił, że świadczenie dla emerytów zostanie wypłacone w bieżącym roku, jednak nie ma gwarancji, że zostanie zrealizowane w przyszłych latach. Prezes PiS powiedział - "Zrobimy to w tym roku, i zrobimy wszystko, żeby uczynić to także w przyszłym i w następnym". Kontrowersje budzi także brak dodatkowego świadczenia dla rencistów.

Więcej o: