Pączki i faworki. Dlaczego jemy je w Tłusty Czwartek? Skąd ta tradycja?

Tłusty Czwartek już jutro! Tego dnia, zgodnie z tradycją, mamy prawo się objadać, jedząc głównie pączki i faworki. Dla

Tłusty Czwartek to prawdopodobnie najsłodsze święto w roku. W ten dzień jemy dużo i tłusto, a na naszych stołach królują pączki i faworki. Skąd wziął się ten zwyczaj? Okazuje się, że jest to nie tylko polskie święto a jego korzenie sięgają dużo dalej. 

Tłusty Czwartek. Dlaczego 28 lutego będziemy jeść pączki i faworki?

Tłusty Czwartek to tradycja sięgająca swą historią czasów rzymskich, kiedy obchodzono tzw. "tłusty dzień". Był to czas, w którym żegnano się z zimą i świętowano nadejście wiosny. Starożytni jedli w ten dzień tłuste mięsiwa i ciasto chlebowe nadziewane słoniną, które popijali winem. Trudno powiedzieć dlaczego, ale z czasem tłuste mięso wyparły nie mniej tłuste, ale bardzo słodkie pączki. Stało się to mniej więcej w XVI wieku. Wyglądały one jednak nieco inaczej, niż dzisiaj. Do środka niektórych z nich wkładano monetę, orzecha lub migdał, a ta osoba, która trafiła na takiego wyjątkowego pączka, miała cieszyć się powodzeniem i dostatkiem. 

Więcej o:
Komentarze (4)
Pączki i faworki. Dlaczego jemy je w Tłusty Czwartek? Skąd ta tradycja?
Zaloguj się
 • jack_flash

  Oceniono 2 razy 2

  „Dlaczego jemy pączki?”, bo to co pokazujecie na zdjęciu nie nadaje się do konsumpcji.

 • fretkolubna

  0

  Mnie tam nawet nie bardzo obchodzi dlaczego, ważne że w ogóle :D to jeden z niewielu dni w roku kiedy sobie folguje od zdrowego żarcia :) a odkąd schudłam na iq green 11 kilo w dwa miesiące staram się dbać o linię jak tylko mogę :)

 • hunkyyankee

  0

  Co na to jarKacz?

 • romangutermi

  0

  Czy w Tlusty Czwartek sa otwarte sklepy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX