Pierwszy dzień wiosny 2019 - kiedy wypada astronomiczna wiosna?

Z każdym dniem robi się coraz cieplej, co przypomina nam o zbliżającej się wiośnie. W marcu wypada zarówno wiosna kalendarzowa, jak i astronomiczna.

Termin wiosny astronomicznej, w porównaniu do kalendarzowej, jest ruchomy. Wiosna kalendarzowa rozpoczyna się w czwartek 21 marca. Tego dnia tradycyjnie następuje topienie marzanny, która ma symbolizować odejście zimy. Tego dnia wypada także Dzień Wagarowicza oraz Światowy Dzień Lasu.

Astronomiczna wiosna - kiedy się rozpoczyna?

Data astronomicznej wiosny jest ruchoma i w tym roku przypada na 20 marca. Tego dnia nastąpi tzw. równonoc wiosenna, czyli moment w którym dzień i noc będą miały równo po 12 godzin. Od 20 marca pora dnia zacznie się wydłużać, aż do nastania przesilenia letniego.

Wiosnę określa się także na podstawie temperatur czy terminu wegetacji roślin. Klimatyczna wiosna to okres, w którym średnie dobowe temperatury nie spadają poniżej 5 stopni i nie są wyższe niż 15 stopni. Wiosna fenologiczna zaczyna się od kwitnienia przebiśniegów i krokusów, które są pierwszymi kwiatami zwiastującymi tę porę roku.  

Więcej o: