Dzień Kobiet 2019. Kiedy wypada? Co upamiętnia to święto?

Dzień Kobiet zbliża się wielkimi krokami. Tradycja nakazuje, aby w to święto złożyć życzenia lub wręczyć drobny upominek najważniejszym paniom w naszym życiu. Kiedy wypada Dzień Kobiet? Podpowiadamy.

Dzień Kobiet to coroczne święto, które w polskim kalendarzu ma swoją stałą datę. Obchodzone jest jednak nie tylko w kraju nad Wisłą, ale także m.in. w Albanii, na Białorusi, w Brazylii, Bułgarii, Chinach, Kubie, Rumunii, Rosji, Serbii, na Ukrainie, w Wietnamie, Włoszech, a nawet w Zambii. Kiedy obchodzimy to święto?

Kiedy wypada Dzień Kobiet? Co upamiętnia to święto?

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie i sięgają początków XX wieku. Dzień Kobiet miał być dniem upamiętniającym walkę o prawa kobiet, w tym prawa do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych. Przyjmuje się, że święto to wypada w rocznicę masowego marszu 15 tys. pracownic zakładów odzieżowych w Nowym Jorku, który odbył się 8 marca 1909 roku. Oznacza to, że swoim mamom, siostrom, przyjaciółkom i żonom wręczamy kwiaty właśnie 8 marca.

Więcej o: