Największy i najbardziej agresywny szerszeń świata może za kilka lat pojawić się w Polsce

Szerszeń azjatycki coraz częściej spotykany w Europie, ostrzegają uczeni z Francji. Po raz pierwszy pojawił się w 2004 roku we Francj. Do Polski może trafić w ciągu kilku lat.

Szerszeń azjatycki (Vespa velutina) pojawił się po raz pierwszy na południu Francji, gdzie w 2004 roku dotarł do Europy w transporcie chińskiej porcelany. Jest to największy i najbardziej agresywny szerszeń na świecie. Użądlenie owada może być nawet śmiertelne.

Ta odmiana szerszenia w ciągu ostatnich kilkunastu lat zdążyła się już zadomowić we Francji. Co roku region bytowania tych owadów powiększa się o 100 kilometrów. Jeśli tempo ekspansji owada się utrzyma, to już za kilka lat szerszeń azjatycki pojawi się także w Polsce. W zeszłym roku ten niebezpieczny owad został znaleziony w niemieckiej Hesji.

Szerszeń azjatycki - największy i najbardziej agresywny szerszeń świata 

Szerszeń azjatycki może być zagrożeniem dla pszczół, na które poluje w ich własnych pasiekach – jeden taki owad może wykonać 10 lotów dziennie, za każdym razem atakując i zabijając jedną pszczołę. 30 szerszeni może więc zabić dziennie aż 300 pszczół.

Ponadto ukąszenie szerszenia azjatyckiego może być groźne, a nawet śmiertelne dla człowieka: co roku w Japonii od ugryzienia tego owada ginie 40 osób. Przeważnie przyczyną śmierci jest reakcja alergiczna, jednak nawet zdrowy człowiek może umrzeć z powodu działania silnej neurotoksyny, którą zawiera jad owada. Użądlenie szerszenia porównywane jest do bólu, który wywołuje gwóźdź wbity w nogę.  

Szerszeń azjatycki - wygląd owada i sposoby zwalczania 

Niestety nie ma zbyt wielu naturalnych wrogów tego owada. Szerszeniem azjatyckim mogą się żywić niektóre ptaki – trzmielojad czy sikora oraz pasożyty – muchówka i nicienie. Francuzi starają się ograniczyć zasięg tych owadów systematycznie niszcząc ich gniazda środkami owadobójczymi. Całkowita ich eliminacja ze środowiska raczej nie jest możliwa. 

Ta odmiana owada charakteryzuje się czarnym ubarwieniem w pomarańczowo-żółte pasy. Jest to także największy szerszeń świata. Owad atakuje także inne niebezpieczne owady jak modliszki czy osy. Roje szerszeni azjatyckich liczą kilkaset osobników, a ich gniazda mogą mieć nawet 1 metr średnicy.

Więcej o: