Wielki Post odnosi się do czterdziestodniowego postu Jezusa, który na pustyni przygotowywał się do misji zbawienia świata. 40 dni to także czas trwania potopu, przebywania Mojżesza na górze Synaj czy wędrówki proroka Eliasza przez pustynię. Post dla wierzących katolików zaczyna się już w tym tygodniu.
Wielki Post rozpocznie się 6 marca, w Środę Popielcową. Symboliczne posypanie głowy popiołem podczas liturgii w kościele, jest znakiem pokuty i ma stanowić przypomnienie o naszej śmiertelności. Popiół wykorzystywany podczas mszy pochodzi ze spalonych palm, które zostały poświęcone w ubiegłym toku podczas Niedzieli Palmowej.
Środa Popielcowa rozpoczyna trwający 40 dni Wielki Post. Podczas tego czasu wierni powinni wykonać rachunek sumienia i podjąć próbę żalu za grzechy. Wielki Post zwany jest też często treningiem duszy. W orędziu na Wielki Post papież Franciszek zachęca wszystkich wiernych do porzucenia egoizmu i zapatrzenia się we własne korzyści. Przypomniał, że czas przed Wielkanocą powinien być dla każdego katolika próbą oczyszczenia się z pokus i chciwości.
Wielki Post to także czas powstrzymywania się od jedzenia mięsa, picia alkoholu oraz uczestniczenia w imprezach. Kapłani, poza postem, zalecają wierzącym także zwiększenie intensywności modlitwy oraz dawanie jałmużny. Wielki Post trwa do Wielkiego Czwartku, który rozpoczyna Triduum Paschalne. W tym roku post zakończy się więc 18 kwietnia (nie wlicza się w okres Wielkiego Postu niedziel, które z założenia są dniami świątecznymi).