Wiesz z jakiej religii pochodzi określenie fatwa? Sprawdź odpowiedź na pytanie z "Milionerów"

W dzisiejszym odcinku "Milionerów" Hubert Urbański zadał pytanie wymagające od uczestniczki znajomości światowych religii. Jak poradziła sobie z pytaniem?

W najnowszym odcinku programu TVN "Milionerzy" padło pytanie o fatwę. Z jakiej religii pochodzi to sformułowanie oznaczające opinię wyjaśniająca kontrowersję teologiczną lub prawną?

Fatwa to oficjalna opinia wyjaśniająca kontrowersję teologiczną lub prawną:

A. W hinduizmie

B. W islamie

C. W judaizmie

D. W protestantyzmie

Fatwa to oficjalna opinia wyjaśniająca kontrowersję teologiczną lub prawną...? Sprawdź odpowiedź na pytanie z "Milionerów"

Uczestniczka miała do dyspozycji trzy koła ratunkowe. W pierwszej chwili wydawało jej się, że prawidłowa będzie odpowiedź A. Odrzuciła też wstępnie odpowiedź D - protestantyzm.

Fatwa jest to opinia uczonego-teologa muzułmańskiego, prawidłowa będzie więc odpowiedź B - w islamie. Mufti lub mudżtahid mogą wydać fatwę tylko na piśmie. Ma ona na celu wyjaśnienie kontrowersji teologicznych, prawnych lub teologiczno-prawnych. W sunnizmie ma ona charakter odpowiedzi na zapytanie, tymczasem w szyizmie fatwy mogą funkcjonować jako osobne zapisy prawne. Przykładami fatwy jest zakaz palenia tytoniu w Iranie czy wyrok skazujący na śmierć autora "Szatańskich wersetów".

Więcej o: