Szerszeń azjatycki coraz bliżej Polski. Jak wygląda? Jego jad może zabić człowieka

Terytorium występowania szerszenia azjatyckiego, który jest największym szerszeniem na świecie, ciągle się poszerza. Czy to oznacza, że ten olbrzymi owad zamieszka wkrótce także w Polsce?
Zobacz wideo

Szerszeń azjatycki pojawił się w  Europie w 2004 roku, kiedy został przetransportowany do Francji wraz z dostawą chińskiej porcelany. Przez wiele lat jego siedliska obserwowano tylko w tym kraju, jednak w 2018 roku odkryto jego kolonie w Hesji, w Niemczech. Czy to oznacza, że już wkrótce szerszeń azjatycki trafi do Polski?

Czy szerszeń azjatycki stworzy swoje kolonie w Polsce?

Kilkanaście lat wystarczyło, aby szerszeń azjatycki na dobre zadomowił się we Francji. Mimo że Francuzi starają się ograniczyć ilość jego kolonii, stosując odpowiednie środki owadobójcze, jego całkowita eliminacja jest raczej niemożliwa. Co roku region bytowania tych owadów powiększa się o 100 kilometrów. Jeżeli szerszeń azjatycki będzie "podbijał" kolejne tereny w takim samym tempie jak do tej pory, już za kilka lat pojawi się także w Polsce. Czy będzie mieć to jakieś konsekwencje dla naszej przyrody i naszego bezpieczeństwa?

Szerszeń azjatycki - czy jest niebezpieczny dla ludzi i innych zwierząt?

Szerszeń azjatycki może być zagrożeniem dla pszczół, na które poluje w ich własnych pasiekach. Szacuje się, że jeden owad tego gatunku może zabić codziennie 10 pszczół. 

Szerszenie azjatyckie mogą być niebezpieczne także dla nas - użądlenie tego owada może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. W Japonii w wyniku ataków szerszenia azjatyckiego ginie ok. 40 osób rocznie. Większość z ofiar śmiertelnych szerszenia azjatyckiego to osoby uczulone, jednak ze względu na działanie silnej neurotoksyny, którą zawiera jad tego owada, może być on niebezpieczny także dla osób, które nie mają alergii. 

Jak wygląda szerszeń azjatycki?

Szerszeń azjatycki to największy szerszeń na świecie. Występują we wschodniej Rosji, Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, a od parunastu lat także w Europie Zachodniej. Długość ciała wynosi od 2,5 do 4,5 cm, a rozpiętość skrzydeł sięga 7,6 cm. Ta odmiana owada charakteryzuje się czarnym ubarwieniem w pomarańczowo-żółte pasy. 

Więcej o: