Włochy. Turyści w klapkach będą karani grzywną. Nawet 2500 euro

Turystom, którzy wybiorą się w klapkach na spacer po parku narodowym Cinque Terre we włoskiej Ligurii, grożą wysokie kary. Mogą otrzymać mandat w wysokości nawet 2500 euro.
Zobacz wideo

Włoski park narodowy Cinque Terre znany jest ze stromych i urwistych ścieżek. Mimo to wielu turystów decyduje się na to, aby przemierzać je w nieodpowiednim ubraniu, a przede wszystkim w nieodpowiednich butach. W związku z rosnącą liczbą wypadków w tym miejscu dyrekcja parku postanowiła zmienić regulamin.

Park Cinque Terre we Włoszech. Spacery w klapkach będą surowo karane

Na ścieżkach między miejscowościami Vernazza i Monterosso pojawia się coraz więcej turystów ze statków wycieczkowych, którzy mają na stopach delikatne klapki, które w żaden sposób nie amortyzują stopy. Osoby tak ubrane często odnoszą różnego rodzaju kontuzje, przez co konieczne jest wysłanie do nich pomocy. Koszty akcji ratunkowych są wysokie, dlatego spacerowanie po parku narodowym Cinque Terre w nieodpowiednim obuwiu będzie całkowicie zabronione. 

- Ludzie przybywają przekonani o tym, że są nad morzem. Faktycznie morze jest, ale ścieżki są jak w górach, czasem nawet trudniejsze. Dlatego żadnych klapek plażowych czy balerinek, prosimy o to w trosce o bezpieczeństwo turystów - słowa dyrektora parku narodowego Patrizio Scarpelliniego cytuje dziennik "La Repubblica".

Kiedy nowy regulamin wejdzie w życie, przez pewien czas obowiązywać będzie "faza tolerancji" bez wymierzania kar pieniężnych, ale z wystawianiem pouczeń. W późniejszym okresie spacery w klapkach będą karane grzywną w wysokości od 50 do 2500 euro. 

Więcej o: