Ruszyły zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową 2019 - można wybrać jedną z 552 tras

Od wczoraj można zapisywać się na 11. Ekstremalną Drogę Krzyżową. Na uczestników czeka już 552 tras znajdujących się w blisko 250 miastach w Polsce i na świecie.

Od Środy Popielcowej organizatorzy przyjmują zapisy na 11. Ekstremalną Drogę Krzyżową 2019. Na tę chwilę zarejestrowanych jest aż 552 tras, znajdujących się w około 250 miastach.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to wydarzenie zainicjowane przez księdza Jacka Stryczka. Po raz pierwszy zorganizowane zostało na trasie Kraków-Kalwaria Zebrzydowska. Uczestnicy drogi muszą przejść średnio około 40 kilometrów - nocą i w ciszy. Skupienie i brak rozmów jest jednym z warunków uczestniczenia w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Organizatorzy zapewniają, że Droga Krzyżowa ma symbolizować pokonywanie własnych słabości i ograniczeń.

11. Ekstremalna Droga Krzyżowa 2019 - już ruszyły zapisy 

Obecnie zarejestrowanych jest 552 tras w prawie 250 miejscowościach w Polsce, oraz na świecie. Ekstremalna Droga Krzyżowa w tym roku pojawi się także w USA, Australii, Anglii, Włoszech, Czechach, Niemczech czy na Islandii i Słowacji. Zgodnie z zasadami pomysłodawców EDK powinna mieć co najmniej 20 km (zalecane jest wyznaczenie trasy ok. 44 km), co powinno zająć oznaczać minimum 8 godzin marszu.

Droga musi być wyznaczona poza głównymi trasami i terenami zabudowanymi, a uczestnicy muszą pokonać trasę nocą i w milczeniu. Zapisy przyjmowane są na stronie www.edk.org.pl. Pierwsze grupy wyruszą w drogę 29 marca i 5 kwietnia. Większość tras zaplanowanych jest na 12 kwietnia, czyli w piątek przed Niedzielą Palmową.

Znane jest także hasło tegorocznej wędrówki - "Kościół XXI wieku". Organizatorzy chcą, aby uczestnicy przemyśleli co różni współczesny kościół od tego założonego przez pierwszych chrześcijan. Rzecznik EDK ksiądz Jarosław Raczak zauważa, że mimo dużej liczby kościołów, mediów, uczelni katolickich, wykształconych księży i pieniędzy, z roku na rok maleje liczba wiernych przychodzących do kościoła.

Więcej o: