Dzień Kobiet 2019. Kiedy i dlaczego obchodzimy to święto?

Dzień Kobiet jak co roku obchodzimy 8 marca, który w tym roku wypada w piątek. Jest to oficjalne święto obchodzone w wielu krajach na świecie.

Po raz pierwszy dzień kobiet odbył się 28 lutego 1909 roku w Nowym Jorku i zapoczątkowany został przez Socjalistyczną Partię Ameryki. Następny Dzień Kobiet w 1910 roku obchodzony był już 8 marca. Święto to wywodzi się z ruchów robotniczych, które zaczęły kształtować się w Ameryce Północnej i Europie.

Dzień Kobiet - znaczenie tego międzynarodowego święta

Dzień Kobiet miał pierwotnie służyć szerzeniu idei praw kobiet, domagano się m.in. prawa do głosowania, obejmowania stanowisk publicznych czy zaprzestania dyskryminacji pań w miejscu pracy

W tym dniu mężczyźni zazwyczaj wręczają kwiaty i niewielkie upominki znajomym kobietom. W tym roku Dzień Kobiet wypada w piątek, więc świętowanie można przenieść na cały zbliżający się weekend. Jest to oficjalne święto obchodzone m.in. w Albanii, Brazylii, Bułgarii, Chinach, Kazachstanie, Mołdawii, Polsce, Rosji, Serbii czy we Włoszech. W Rumunii Dzień Kobiet jest połączony także z Dniem Matki.

Więcej o: