Swoje święto mają także panowie - 10 marca obchodzimy Dzień Mężczyzn

Chociaż bardziej popularne jest święto obchodzone przez panie 8 marca, to także mężczyźni mają swój dzień. 10 marca w Polsce świętujemy Dzień Mężczyzn.

Dzień Mężczyzn jest świętem mniej popularnym i „młodszym” od Dnia Kobiet, który po raz pierwszy obchodzony był w 1909 roku. Inicjatywa ustanowienia tego święta po raz pierwszy pojawiła się w latach 60-tych, jednak oficjalne obchody zapoczątkowano dopiero 19 listopada 1999 roku w Trynidadzie i Tobago. Pomysł ten spodobał się Organizacji Narodów Zjednoczonych, która odebrała Dzień Mężczyzn jako symbol równowagi płci. Dzień ten obchodzony jest w około 60 państwach na świecie.

10 marca obchodzimy Dzień Mężczyzn

Większość krajów na świecie obchodzi Międzynarodowy Dzień Mężczyzn 19 listopada. Często jednak wybierana jest inna data, np. Rosja i Białoruś obchodzi Dzień Mężczyzn 23 lutego, Rumunia - 9 marca, Brazylia - 15 lipca, a Norwegia - 9 września. W Polsce święto panów obchodzone jest 10 marca. Wybór daty związany jest z obchodzonym w tym dniu wspomnieniem 40 Świętych Męczenników z Sebasty - rzymskich legionistów, którzy zostali skazani na śmierć za wiarę katolicką.

 Poza Dniem Mężczyzn w Polsce obchodzimy także Dzień Chłopaka, który przypada 30 września. Męskie święta są mniej popularne od np. Dnia Kobiet, jednak warto tego dnia pamiętać o złożeniu życzeń znajomym panom czy wręczyć im drobny upominek. Dzień Mężczyzn ma wyrażać uznanie dla osiągnięć panów we współtworzeniu postępów technologicznych, edukacyjnych i ekonomicznych w społeczeństwie.

Więcej o: