Kiedy wypada Wielkanoc prawosławna w 2019 roku?

Kiedy wypada Wielkanoc prawosławna? Najważniejsze święto chrześcijaństwa w obrządkach wschodnich ma inną datę niż np. w kościele katolickim. Podpowiadamy, kiedy ono wypada.
Zobacz wideo

Wielkanoc to najważniejsze chrześcijańskie święto. Czasami nazywane jest mianem Zmartwychwstania Pańskiego, a w obrządku prawosławnym także mianem Paschy. Wielkanoc upamiętnia misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Kiedy obchodzone jest przez katolików, a kiedy przez prawosławnych?

Wielkanoc 2019. Kiedy wypada Wielkanoc prawosławna?

Wielkanoc prawosławna wypada w inny dzień niż Wielkanoc katolicka. Powodem tych różnic jest stosowanie innych kalendarzy. W kościołach zachodnich Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Oznacza to, że katolicy obchodzą Wielkanoc 2019 w dniu 21 kwietnia. Kiedy wypada Wielkanoc prawosławna? W tym roku święto to przypadnie na 28 kwietnia, co oznacza, że prawosławni obchodzić będą to święto tydzień po katolikach. 

Więcej o:
Komentarze (3)
Kiedy wypada Wielkanoc prawosławna w 2019 roku?
Zaloguj się
  • kosmyg

    Oceniono 1 raz 1

    Internet po polsku dla nieumiejących korzystac z gugla, wikipedii i innych cudów. Trzeba przeczytać ileś zdań, żeby dostać informację. Lalkę też Prus chciał zrobić krótszą, ale publikująca ją w częsciach gazeta zgodziła się na wersję rozszerzoną i teraz całe pokolenia tracą czas. Ciekawe ile godzin zmarnował Prus i gazeta tysiącom czytelników na przestrzeni tych wszystkich lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX