Co to LGBT? Co znaczy skrót?Jakie jest znaczenie poszczególnych liter?

Co jest LGBT? W ciągu ostatnich kilku dni słyszymy ten skrót niemal wszędzie, jednak nie wszyscy wiedzą co on oznacza. Jakie znaczenie niosą ze sobą te cztery litery?

LGBT to skrót, który został zapożyczony z języka angielskiego. Litery, które go tworzą, to pierwsze litery słów Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender, oznaczających kolejno lesbijski, gejów, osoby biseksualne oraz osoby transgenderowe. Skrótu tego używa się do określenia ogółu osób, których orientacja seksualna jest inna niż heteroseksualna oraz osób, których tożsamość płciowa nie pokrywa się z konwencjonalnymi poglądami na temat rodzaju męskiego i żeńskiego.

Co oznacza skrót LGBT? 

Skrót ten powstał w latach 60-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych, jednak do powszechnego użycia wszedł dopiero w latach 90-tych. Skrót LGBT z czasem zaczął się rozszerzać i dodawano do niego kolejne litery, np. literę A, oznaczającą osoby aseksualne lub Q, pochodzącą od terminu queer. Aby skrót pozostał skrótem, a nie trudnym do zapamiętania ciągiem liter, do akronimu LGBT dodaje się często znak plus. 

Więcej o:
Komentarze (59)
Co to LGBT? Co znaczy skrót?Jakie jest znaczenie poszczególnych liter?
Zaloguj się
 • 0roman0

  Oceniono 14 razy 10

  Widząc co się dzieje z ludźmi to obawiam się że wkrótce zabraknie alfabetu aby określić wszystkie "inności".

 • odowk

  Oceniono 13 razy 9

  T oznacza osoby transseksualne a nie "transgenderowe". Nie dodawajcie nowej zmiany.

 • 78obserwator

  Oceniono 25 razy 9

  Niezrozumiały jest dla mnie tak wielki hejt w stosunku do społeczności LGBT. To chyba brak wiedzy powoduje głupi strach i piętnowanie tych ludzi. Dlaczego nie ma tak mocnej presji wobec przemocy domowej, przemocy wobec kobiet i dzieci?

 • sanczozlamanczo

  Oceniono 12 razy 6

  to ogólnie jest smieszne, obrońcy dzieci w sukienkach i szef rynsztokowej partii z kotem za żonę

 • czechy111

  Oceniono 18 razy 4

  Czyli ten + to osoby aseksualne, queery, zoofile, pedofilie, nekrofile?

 • ewulka987

  Oceniono 3 razy 3

  PiS-katole nie rozumieją ,że wg Kościoła "wszyscy jesteśmy dziełem bożym", więc dlaczego Bóg stworzył ludzi o różnej orientacji seksualnej ? Przecież ta różnorodność nie jest nowością XX w. i tzw. "rewolucji seksualnej" ,bo o gejach i lesbijkach pisano już w epoce starożytości . Tylko ,że współcześnie ,gdy przeprowadzono gruntowne badania nad orientacjami udowodniono ,że to nie są dewiacje tylko " taka natura" i tego się nie leczy,więc ludzie LGBT postanowili wyjść w końcu z szafy. Komu to przeszkadza, bo mnie nie, mają prawo do normalnego życia jak każdy heteroseksualny człowiek. Dziwię się ,że Kościół tak napada na osoby z LGBT ,choć wszystkim wiadomo, że wśród hierarchii kościelnej istnieje silne lobby HOMOSEKSUALNE.

 • ivonna49

  Oceniono 8 razy 2

  Straszne są niektóre komentarze poniżej. Obrażacie ludzi, często wspaniałych, mądrych, kochanych przez swoich rodziców, kochających najbliższych. Jakie macie prawo osądzać?! "Osadzając bliźniego nie pokazujesz jaki on jest, pokazujesz kim ty jesteś'. Miłego dnia rodacy!

 • prelude93

  Oceniono 12 razy 2

  Pan Michalkiewicz podal definicje - Lej Geja Tatusiu Batem. To chyba o to chodzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX