Co to LGBT? Co znaczy skrót?Jakie jest znaczenie poszczególnych liter?

Co jest LGBT? W ciągu ostatnich kilku dni słyszymy ten skrót niemal wszędzie, jednak nie wszyscy wiedzą co on oznacza. Jakie znaczenie niosą ze sobą te cztery litery?
Zobacz wideo

LGBT to skrót, który został zapożyczony z języka angielskiego. Litery, które go tworzą, to pierwsze litery słów Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender, oznaczających kolejno lesbijski, gejów, osoby biseksualne oraz osoby transgenderowe. Skrótu tego używa się do określenia ogółu osób, których orientacja seksualna jest inna niż heteroseksualna oraz osób, których tożsamość płciowa nie pokrywa się z konwencjonalnymi poglądami na temat rodzaju męskiego i żeńskiego.

Co oznacza skrót LGBT? 

Skrót ten powstał w latach 60-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych, jednak do powszechnego użycia wszedł dopiero w latach 90-tych. Skrót LGBT z czasem zaczął się rozszerzać i dodawano do niego kolejne litery, np. literę A, oznaczającą osoby aseksualne lub Q, pochodzącą od terminu queer. Aby skrót pozostał skrótem, a nie trudnym do zapamiętania ciągiem liter, do akronimu LGBT dodaje się często znak plus. 

Więcej o: