Film "Kurier" od dziś w kinach! O czym jest film wyreżyserowany przez Władysława Pasikowskiego?

Od dziś w kinach można oglądać najnowszy film Władysława Pasikowskiego. "Kurier" to film szpiegowski zainspirowany historią Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Zobacz wideo

Premiera filmu miała miejsce w poniedziałek 11 marca - film został wyświetlony na specjalnej projekcji w warszawskim Teatrze Wielkim. W wydarzeniu brali udział m.in. prezydent Andrzej Duda oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Od piątku film trafi też do polskich kin.

Film "Kurier" od dziś w polskich kinach

Film inspirowany jest biografią Jana Nowaka-Jeziorańskiego, która została wydana pod tytułem "Kurier z Warszawy". Pomysłodawcą stworzenia filmu na podstawie tej książki był dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. W obsadzie znaleźli się polscy i zagraniczni aktorzy - główną rolę gra Philippe Tłokiński, który wcielił się w postać Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Inne role przypadły m.in. Patrycji Volny, Julie Engelbrecht, Grzegorzowi Małeckiemu czy Rafałowi Królikowskiemu.

 

Film nie mógł zostać oparty na całej biografii głównego bohatera, ponieważ produkcja byłaby zbyt obszerna. Ustalono, że będzie skupiał się na przeżyciach Nowaka-Jeziorańskiego z czasów II wojny światowej, podczas której pełnił funkcję kuriera Armii Krajowej. Dotyczy ona zwłaszcza jednej misji, podczas której mężczyzna miał przedostać się z Londynu do wojennej Warszawy by dostarczyć bardzo ważne informacje. Reżyser zaznacza, że biografia Jana Nowaka-Jeziorańskiego i autentyczne wydarzenia stanowiły inspirację do stworzenia sensacyjno-przygodowej historii szpiegowskiej.

Więcej o: