Finlandia najszczęśliwszym krajem świata. Które miejsce zajęła Polska?

Od 2012 roku 20 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szczęścia, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W tym roku według Światowego Raportu Szczęścia ONZ w czołówce listy znalazło się aż siedem europejskich państw.

Światowy Raport Szczęścia ONZ określany jest na podstawie sześciu wyznaczników. Są to: PKB na głowę mieszkańca, wolność, zaufanie do państwa (brak korupcji), długość zdrowego życia (określane według danych WHO), wsparcie socjalne i społeczne oraz szczodrość (czy obywatele danego kraju wspierają organizacje charytatywne).

Finlandia najszczęśliwszym krajem świata według raportu ONZ

Najszczęśliwszym państwem świata w 2019 roku została Finlandia, która już drugi raz z rzędu znalazła się na pierwszym miejscu. Zaraz za nią uplasowały się także Dania i Norwegia. Kraje nordyckie od kilku lat zajmują miejsca w czołówce najbardziej szczęśliwych państw świata. Według raportu ONZ wynika to z poczucia bezpieczeństwa, wsparcia socjalnego i ogólnego dobrobytu.

Profesor ekonomi z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej John Helliwell w rozmowie z CNN przyznaje, że wysoki wskaźnik szczęścia w Finlandii odnotowany został także wśród imigrantów zamieszkujących ten kraj. Nie jest to więc "finlandzkie DNA szczęścia" tylko wszystkie czynniki ekonomiczne i społeczne, które sprawiają, że dobrze się tam żyje.

Najszczęśliwsze kraje świata:

 1. Finlandia
 2. Dania
 3. Norwegia
 4. Islandia
 5. Holandia
 6. Szwajcaria
 7. Nowa Zelandia
 8. Kanada
 9. Australia

Najmniej szczęśliwe kraje świata:

 1. Sudan Południowy
 2. Republika Środkowoafrykańska
 3. Afganistan
 4. Tanzania
 5. Rwanda
 6. Jemen
 7. Malawi
 8. Syria
 9. Botswana
 10. Haiti

Największy spadek w poczuciu szczęścia odnotowany został w Wenezueli, Syrii, Botswanie i Indiach. Polska zajęła 40. miejsce i tym samym wyprzedziła m.in. Uzbekistan, Litwę, Kolumbię i Słowenię. Stany Zjednoczone z kolei uzyskały najniższy w historii wynik - spadając na 19. miejsce w rankingu.

Zobacz wideo
Więcej o: