Zmiana czasu na letni 2019. Kiedy przestawiamy zegarki? Czy to już ostatnia zmiana czasu?

Zmiana czasu na letni już niebawem. Kiedy przestawiamy zegarki i czy będzie to ostatni raz, kiedy to zrobimy? Podpowiadamy.

Z założenia zmiana czasu ma powodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego - kiedy przestawiamy zegarki do przodu, w lecie czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego, niż gdybyśmy tego nie robili. Mimo to nie brakuje krytyków zmiany czasu. Z czego to wynika?

Zobacz wideo

Kiedy przestawimy zegarki po raz ostatni? UE pracuje nad zniesieniem zmiany czasu

Wiele osób uważa, że zmiana czasu to relikt przeszłości, który ma zły wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Przestawianie zegarków powoduje m.in. problemy w transporcie publicznym i łączy się z rosnącą liczbą zawałów serca w okresie, w którym następuje zmiana czasu. Z tego powodu w Unii Europejskiej przeprowadzono konsultacje społeczne dotyczące ewentualnej likwidacji zmiany czasu. Wiele osób opowiedziało się za jej zniesieniem, możliwe więc, że już wkrótce nie będziemy musieli przestawiać zegarków dwa razy do roku. Jeżeli projekt dyrektywy o zniesieniu zmiany czasu zostanie przegłosowany podczas głosowania w Parlamencie Europejskim, prawdopodobnie ostatni raz przestawimy zegarki w 2021 roku. 

Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z zimowego na letni odbywa się co roku w tym samym terminie, czyli w ostatnią niedzielę marca, a to oznacza, że w 2019 roku zegarki przestawimy 31 marca. Wskazówki zegara należy przesunąć o godzinę do przodu, z godziny 2:00 na 3:00. Zmiana czasu na letni oznacza, że w ostatni weekend marca pośpimy o godzinę krócej. 

Więcej o: