Zmiana czasu na letni 2019. Kiedy przestawiamy zegarki? Czy to już ostatnia zmiana czasu?

Zmiana czasu na letni już niebawem. Kiedy przestawiamy zegarki i czy będzie to ostatni raz, kiedy to zrobimy? Podpowiadamy.

Z założenia zmiana czasu ma powodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego - kiedy przestawiamy zegarki do przodu, w lecie czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego, niż gdybyśmy tego nie robili. Mimo to nie brakuje krytyków zmiany czasu. Z czego to wynika?

Kiedy przestawimy zegarki po raz ostatni? UE pracuje nad zniesieniem zmiany czasu

Wiele osób uważa, że zmiana czasu to relikt przeszłości, który ma zły wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Przestawianie zegarków powoduje m.in. problemy w transporcie publicznym i łączy się z rosnącą liczbą zawałów serca w okresie, w którym następuje zmiana czasu. Z tego powodu w Unii Europejskiej przeprowadzono konsultacje społeczne dotyczące ewentualnej likwidacji zmiany czasu. Wiele osób opowiedziało się za jej zniesieniem, możliwe więc, że już wkrótce nie będziemy musieli przestawiać zegarków dwa razy do roku. Jeżeli projekt dyrektywy o zniesieniu zmiany czasu zostanie przegłosowany podczas głosowania w Parlamencie Europejskim, prawdopodobnie ostatni raz przestawimy zegarki w 2021 roku. 

Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z zimowego na letni odbywa się co roku w tym samym terminie, czyli w ostatnią niedzielę marca, a to oznacza, że w 2019 roku zegarki przestawimy 31 marca. Wskazówki zegara należy przesunąć o godzinę do przodu, z godziny 2:00 na 3:00. Zmiana czasu na letni oznacza, że w ostatni weekend marca pośpimy o godzinę krócej. 

Więcej o:
Komentarze (21)
Zmiana czasu na letni 2019. Kiedy przestawiamy zegarki? Czy to już ostatnia zmiana czasu?
Zaloguj się
 • anna_pot

  Oceniono 12 razy 4

  z czego wynika 2letnie opóźnienie wprowadzenia takich przepisów w życie? Ktoś musi się jakoś szczególnie dostosowywać? Durne przepisy należy cofnąć od razu nie zaś w 2021

 • tijeras66

  Oceniono 7 razy 3

  "Mimo to nie brakuje krytyków zmiany czasu." - ... chodzi o krytykę zmieniania na zimowy. W PL tzw czas letni na stałe jest bardziej korzystny, nawet zimie.

 • dupajasi0

  Oceniono 9 razy 3

  Zmiana czasu na letni oznacza, że w ostatni weekend marca pośpimy o godzinę krócej.
  Nie wiem co ma zmiana czasu do długości spania. ;-)

 • 64stasiek

  Oceniono 7 razy 1

  naręczny Cassio sam mi się przestawi po sygnale z serwera z Mainflingen. W kompach przestawią się same i uaktualnią zgodnie z wskazanymi serwerami czasowymi. Ręcznie będę musiał przestawić na mikrofalówce, ale nie ma pośpiechu. A tu codziennie jestem bombardowany ważną informacją, kiedy to przestawiamy zegarki, o czym poinformuje nas jedyny wtajemniczony portal.

 • gnaszyn70

  Oceniono 4 razy 0

  Unia Europejska pracuje nad zmianą czasu?To się tam natyrają w tej Brukseli pewnie premie polecą niezłe za taki trud i wysiłek,ciekawe ile stron A4 będzie zapisanych instrukcjami i wytycznymi?

 • o6463890

  Oceniono 8 razy 0

  "pośpimy o godzinę krócej"

  Skończcie pisać już te brednie. W weekend wstaję o której się obudzę.

 • stanislaw.sk

  Oceniono 4 razy -2

  @dupajasi0
  Jak w każdy weekend dupowaty Jasio śpi od 22:OO do 6:00 rano czyli 8 godzin, to w nocy z 31.03.2019 r. na 1.04. pośpi 7 godzin.
  Dalej nie rozumiesz?!

 • beton44

  Oceniono 2 razy -2

  Uz "przesunie wskazówki zegarka" - hmmm - a potem będzie mógł napisać czy dzisiaj jest niedziela handlowa - ma kiepełe gościu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX