Naukowcy z NASA i ESA chcą opracować nowe metody na zlikwidowanie problemu zaniku mięśniu u astronautów, przebywających na misji w przestrzeni kosmicznej. Projekt AGBRESA 2019 trwać będzie 89 dni, na które złożą się 60 dni testów i 29 dni aklimatyzacji.
Badania odbędą się w Kolonii: za pośrednictwem niemieckiej strony DLR można zgłaszać swój udział w projekcie. Podczas 60 dni badani będą tylko leżeć: głowy badanych mają być lekko pochylone do dołu, a jedno ramię każdego z nich będzie cały czas musiało dotykać materaca. Uczestnicy będą jednak musieli wykonywać pewne czynności - w łóżku będą jedli, wykonywali niektóre ćwiczenia, korzystali z komputera, a nawet brali prysznic.
W trakcie badań zostaną przeprowadzone eksperymenty mające określić funkcje sercowo-naczyniowe, równowagę, siłę mięśni, metabolizm i sprawność poznawczą u ochotników. Leżenie w łóżku przez kilkadziesiąt dni ma przynieść porównywalny efekt jeśli chodzi o zanik mięśni u astronautów przebywających w stanie nieważkości na stacji kosmicznej.
Aby nie pogorszyć stanu zdrowia uczestników, będą oni regularnie umieszczani wraz z łóżkiem w wirówce, która ma zagwarantować odpowiedni przepływ krwi w ciałach ochotników. Do programu mogą zgłaszać się osoby w wieku od 24 do 55 lat o wzroście od 153 do 190 centymetrów. Badani nie mogą mieć żadnych problemów zdrowotnych. Za udział w projekcie uczestnicy otrzymają zapłatę w wysokości 14 tysięcy dolarów (50 tysięcy złotych). Jak zapowiedział dyrektor DLR Jens Jordan w badaniu prowadzonym w Kolonii ma zostać zatrudnionych 12 ochotników.