PIT 2019 za 2018 rok - do kiedy rozliczyć?

Do kiedy można rozliczyć PIT za 2018 rok? Termin składania zeznań podatkowych za ubiegły rok powoli dobiega końca.
Zobacz wideo

PIT to inaczej podatek dochodowy od osób fizycznych. Rozliczamy go na początku roku za przychody uzyskane w roku ubiegłym. Do kiedy musimy to zrobić? Termin składania zeznań podatkowych PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 mija 30 kwietnia 2019 roku.

PIT 2019 za 2018 rok. Jak go złożyć? Podatnicy mają kilka możliwości

W jaki sposób rozliczyć PIT? W tym roku jest to wyjątkowo proste, ponieważ Ministerstwo Finansów przygotowało nowy portal podatkowy, za pośrednictwem którego możemy rozliczyć PIT w kilka minut. Na stronie internetowej Twój e-PIT znaleźć można takie dane jak roczny dochód, kwota nadpłaty oraz dane z ubiegłorocznych zeznań podatkowych, takie jak ulga na dzieci i dane organizacji pożytku publicznego, a także numer rachunku bankowego. Dane te możemy uaktualnić lub złożyć PIT-a bez nanoszenia zmian. Jeżeli do 30 kwietnia nie zrobimy nic, nasze zeznanie podatkowe zostanie złożone automatycznie. Należy jednak pamiętać, że z portalu Twój e-PIT mogą skorzystać podatnicy rozliczający się na druku PIT-37 lub PIT-38.

Jeżeli nie chcemy korzystać z portalu Twój e-PIT, możemy użyć jednego z programów komputerowych do rozliczania zeznań podatkowych lub wypełnić PIT 2019 za 2018 rok ręcznie i dostarczyć go do urzędu skarbowego osobiście. Jeżeli wolimy tradycyjne metody, lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę i złożyć PIT z odpowiednim wyprzedzeniem, aby nie musieć stać w długich kolejkach.

Więcej o: