Papież nie pozwolił, by wierni całowali Pierścień Rybaka - biograf Franciszka wyjaśnia całą sytuację

Papież Franciszek w czasie spotkania z wiernymi, nie pozwolił by pielgrzymi całowali Pierścień Rybaka. Katoliccy komentatorzy bardzo różnie zinterpretowali nietypowe zachowanie głowy kościoła.
Zobacz wideo

Na nagraniach udostępnionych przez Reuters widać, jak papież zabiera ręce przed osobami, które próbowały ucałować jego pierścień. Pierścień Rybaka jest sygnetem papieskim stosowanym od XIII wieku jako pieczęć do sygnowania urzędowych pism watykańskich i listów prywatnych. Zgodnie z tradycją pierścień powinien być złoty lub pozłacany, jednak obecny papież Franciszek odmówił przyjęcia złotego sygnetu - jego Pierścień Rybaka wykonany jest ze srebra.

Papież Franciszek prosił, by wierni nie całowali Pierścienia Rybaka podczas spotkania z nim

Zgodnie z tradycją katolicką całowanie w pierścień jest najwyższą oznaką szacunku wyrażaną wobec biskupów, arcybiskupów, kardynałów i papieża. Od dawna mówiło się o tym, że papież Franciszek nie przepada za tym zwyczajem i stara się odchodzić od tej tradycji. Dał temu wyraz podczas ostatniej mszy świętej w Papieskim Sanktuarium Santa Casa z Loreto we Włoszech. Papież poza mszą, spotkał się z chorymi i podpisał dokument dotyczący roli młodych w Kościele. Franciszek postanowił także, że spotka się z pielgrzymami jednak poprosił ich o to, by nie całowali go w pierścień na powitanie.

Niestety duża część wiernych nie dostosowała się do prośby papieża. Jedna z kamer dziennikarzy zarejestrowała reakcję Franciszka, który wyrywał swoją dłoń z rąk pielgrzymów, którzy chcieli nachylić się do Pierścienia Rybaka. Zachowaniem papieża zaskoczeni byli niektórzy wierni - Franciszek witał się z każdym podchodzącym, uściskał ich dłonie, jednak stanowczo odmawiał gestu całowania pierścienia. Całą sytuację próbował wyjaśnić biograf papieża Austen Ivereigh, który na Twitterze napisał - "Nikt nie powinien czuć się urażony. Papież witał pielgrzymów ciepło. Jednak on chce dialogu z wiernymi, a nie traktowania go jak świętej relikwii. Jest wikariuszem Chrystusa a nie rzymskim cesarzem". 

Więcej o: