Odnaleziony obraz to "Portret Dory Maar", namalowany przez hiszpańskiego artystę w 1938 r. Dzieło to przedstawia fotografkę Theodorę Markowitch, znaną jako Dora Maar, która przez wiele lat była w związku z Picassem. O odnalezieniu drogocennego dzieła holenderski detektyw sztuki Arthur Brand poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych.
"Z ostatniej chwili: właśnie odzyskałem skradzioną „Dorę Maar” Picassa. Obraz został malowany w 1938 roku i skradziony w 1999 roku w Antibes we Francji. To świetny dzień dla miłośników sztuki, takich jak ja!" - czytamy na Twitterze Arthura Branda.
Śledztwo Branda trwało cztery lata. W 2015 roku holenderski detektyw sztuki dowiedział się, że skradziony portret Maar znajduje się w Holandii. Arthur Brand rozpoczął poszukiwania. Po jakimś czasie skontaktowało się z nim dwóch przedstawicieli biznesmena, tłumacząc, że człowiek, dla którego pracują, kupił ten obraz, myśląc, że nabył go legalnie. Brand poinformował o zdarzeniu holenderską i francuską policję. Organy ścigania oznajmiły, że nie będą ścigać aktualnego właściciela obrazu. Według Arthura Branda od 1999 roku "Portret Dory Maar" zmienił właściciela co najmniej 10 razy - informuje Agence France Press.
Arthur Brand wiedział, że musi działać szybko. Podejrzewał, że obraz Picassa jest w bardzo złym stanie. Kilka dni temu do mieszkania Branda w Amsterdamie zapukało dwóch przedstawicieli holenderskiego biznesmena z zapakowanym arcydziełem w rękach. Po rozpakowaniu oczom detektywa ukazał się skradziony 20 lat temu obraz. „Zawiesiłem Picassa na ścianie na noc, dzięki czemu mój apartament stał się jednym z najdroższych w Amsterdamie na jeden dzień” - żartował Brand w rozmowie z dziennikarzami.
Następnego dnia znawca twórczości Picassa z nowojorskiej Pace Gallery przyleciał do Amsterdamu, aby zweryfikować autentyczność obrazu. W weryfikacji brał udział także emerytowany brytyjski detektyw Dick Ellis, założyciel szkockiego oddziału sztuki i antyków Scotland Yardu, reprezentujący firmę ubezpieczeniową. Eksperci stwierdzili, że odzyskane przez Branda dzieło to z całą pewnością autentyczny obraz Pabla Picassa. „Buste de Femme” przebywa teraz w rękach firmy ubezpieczeniowej, która zadecyduje o dalszych losach obrazu.