Odnaleziono skradziony obraz Pabla Pisassa. Arthur Brand odzyskał "Portret Dory Maar"

Holenderski detektyw sztuki nazywany "Indiana Jonesem świata sztuki" odnalazł zaginiony obraz Pabla Picassa. Dzieło warte jest 25 milionów euro. Zostało skradzione w 1999 roku z jachtu saudyjskiego szejka na Francuskiej Rivierze.
Zobacz wideo

Odnaleziony obraz to "Portret Dory Maar", namalowany przez hiszpańskiego artystę w 1938 r. Dzieło to przedstawia fotografkę Theodorę Markowitch, znaną jako Dora Maar, która przez wiele lat była w związku z Picassem. O odnalezieniu drogocennego dzieła holenderski detektyw sztuki Arthur Brand poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych. 

"Z ostatniej chwili: właśnie odzyskałem skradzioną „Dorę Maar” Picassa. Obraz został malowany w 1938 roku i skradziony w 1999 roku w Antibes we Francji. To świetny dzień dla miłośników sztuki, takich jak ja!" - czytamy na Twitterze Arthura Branda. 

Arthur Brand odnalazł skradziony obraz Pabla Picassa

Śledztwo Branda trwało cztery lata. W 2015 roku holenderski detektyw sztuki dowiedział się, że skradziony portret Maar znajduje się w Holandii. Arthur Brand rozpoczął poszukiwania. Po jakimś czasie skontaktowało się z nim dwóch przedstawicieli biznesmena, tłumacząc, że człowiek, dla którego pracują, kupił ten obraz, myśląc, że nabył go legalnie. Brand poinformował o zdarzeniu holenderską i francuską policję. Organy ścigania oznajmiły, że nie będą ścigać aktualnego właściciela obrazu. Według Arthura Branda od 1999 roku "Portret Dory Maar" zmienił właściciela co najmniej 10 razy - informuje Agence France Press

Arthur Brand wiedział, że musi działać szybko. Podejrzewał, że obraz Picassa jest w bardzo złym stanie. Kilka dni temu do mieszkania Branda w Amsterdamie zapukało dwóch przedstawicieli holenderskiego biznesmena z zapakowanym arcydziełem w rękach. Po rozpakowaniu oczom detektywa ukazał się skradziony 20 lat temu obraz. „Zawiesiłem Picassa na ścianie na noc, dzięki czemu mój apartament stał się jednym z najdroższych w Amsterdamie na jeden dzień” - żartował Brand w rozmowie z dziennikarzami.

Zaginiony portret Dory Maar odnaleziony. Eksperci potwierdzili jego autentyczność

Następnego dnia znawca twórczości Picassa z nowojorskiej Pace Gallery przyleciał do Amsterdamu, aby zweryfikować autentyczność obrazu. W weryfikacji brał udział także emerytowany brytyjski detektyw Dick Ellis, założyciel szkockiego oddziału sztuki i antyków Scotland Yardu, reprezentujący firmę ubezpieczeniową. Eksperci stwierdzili, że odzyskane przez Branda dzieło to z całą pewnością autentyczny obraz Pabla Picassa. „Buste de Femme” przebywa teraz w rękach firmy ubezpieczeniowej, która zadecyduje o dalszych losach obrazu.

Więcej o: