Chiny ocenzurowały "Bohemian Rhapsody". Jakie sceny zostały wycięte?

22 marca do chińskich kin trafił oscarowy film "Bohemian Rhapsody". Chińczycy mogą jednak zobaczyć okrojoną biografię znanego muzyka. Jakie sceny zostały wycięte?
Zobacz wideo

Z filmu "Bohemian Rhapsody" w wersji dla chińskich kin usunięto w sumie kilka minut materiału filmowego. Widzowie z Państwa Środka nie zobaczą m.in. pocałunku głównego bohatera z Paulem Prenterem, ówczesnym menedżerem grupy, oraz tych scen, w których pada słowo "gej". 

Premiera "Bohemian Rhapsody" w Chinach. "Na wpół zgadywanie"

Jak informuje BBC, w chińskim internecie o premierze "Bohemian Rhapsody" jest bardzo głośno. Ponad 50 000 użytkowników opublikowało recenzje filmu na portalu Siny Weibo, chińskim odpowiedniku Twittera. Chociaż niektórzy użytkownicy skarżyli się, że seans "Bohemian Rhapsody" to „na wpół oglądanie, a na wpół zgadywanie” ze względu na ilość wyciętych scen, to znaczna część komentujących cieszyła się, że film został w ogóle dopuszczony do dystrybucji. 

Chiny ocenzurowały oscarowy film "Bohemian Rhapsody". Jakich scen zabraknie?

Oprócz sceny pocałunku Freddiego Mercurego z Paulem Prenterem, chińscy widzowie nie zobaczą m.in. fragmentu przedstawiającego rozmowę Freddiego z jego dziewczyną, w której muzyk stwierdza, że jest biseksualny. Cenzorzy usunęli także scenę, w której główny bohater poznaje swojego przyszłego partnera Jima, przez co widzowie muszą się domyślać, skąd wzięła się ta postać w późniejszej części filmu. Największą zmianą jest jednak wycięcie sceny kręcenia teledysku do utworu "I Want To Break Free", w którym muzycy z zespołu Queen występują w damskich ubraniach

 

Homoseksualizm w Chinach. Legalny, ale cenzurowany

Homoseksualizm jest legalny w Chinach od ponad dwóch dekad, a Chińskie Towarzystwo Psychiatryczne usunęło je z klasyfikacji zaburzeń psychicznych w 2001 roku. Mimo to w ostatnich latach chińskie władze rozpoczęły kampanię mającą na celu usunięcie treści, które uznają za nieodpowiednie. Wyraźne odniesienia do związków osób tej samej płci są zakazane na mocy chińskich przepisów. Chińskie media często usuwają lub cenzurują treści mówiące o homoseksualizmie. Nie inaczej stało się w przypadku filmu "Bohemian Rhapsody".

Chińczycy ocenzurowali nie tylko film, ale także wystąpienie Ramiego Maleka na gali oscarowej po otrzymaniu nagrody za rolę Freddiego Mercury'ego, którą w Chinach emitował portal Mango TV. Ta sama strona była krytykowana za cenzurowanie tęczowych flag i tatuaży podczas transmisji Konkursu Piosenki Eurowizji w 2018 roku. 

Więcej o: