Wielka Sobota 2019. Kiedy wypada i czy jest to święto wolne od pracy?

Wielka Sobota jest przedostatnim dniem Wielkiego Tygodnia. W tym dniu tradycyjnie święcony jest koszyczek wielkanocny.
Zobacz wideo

Termin świąt wielkanocnych jest ruchomy i w tym roku przypadają one wyjątkowo późno. Kiedy wypada Wielka Sobota i czy tego dnia trzeba pracować? 

W Wielką Sobotę wierni udają się do kościoła, by poświęcić pokarmy znajdujące się w koszyku wielkanocnym. Zgodnie z tradycją po zmroku odbywa się liturgia Wigilii Paschalnej, która jest zaliczana do obchodów Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Podczas Wigilii Paschalnej odbywają się liturgie: światła (kapłan święci ogień, od którego zapalany jest paschał), słowa (podczas której odbywa się dziewięć czytań biblijnych), chrzcielną (błogosławieństwo wody i odnawiania przyrzeczeń chrzcielnych) i eucharystyczną. Ceremonię kończy procesja rezurekcyjna.

Kiedy wypada Wielka Sobota i czy jest to święto wolne od pracy?

W tym roku Wielka Sobota wypada 20 kwietnia. Święto to nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy - tego dnia nie będą więc zamknięte sklepy. Jednak zgodnie z ustawą ograniczającą handel w niedzielę i dni świąteczne pracownicy sklepów mogą pracować tylko do godziny 14. Większość sklepów i centrów handlowych przestanie przyjmować klientów o godzinie 13:00.  Osoby, które muszą pracować w weekendy i święta, jeśli będą chciały pomóc rodzinie w przygotowaniach do świat, muszą wziąć na Wielką Sobotę dzień urlopu.

Więcej o: