Chiny. Wir pyłowy porwał dmuchany zamek. Zginęło dwoje dzieci

Dwoje dzieci nie żyje, a kolejne 20 osób zostało rannych po tym, jak dmuchany zamek został zmieciony w powietrze przez wir pyłowy w prowincji Henan w środkowych Chinach.
Zobacz wideo

Chińskie media państwowe poinformowały, że incydent miał miejsce w mieście Zhengzhou w prowincji Henan około godziny 15:00 w niedzielne popołudnie.

Tragedia w środkowych Chinach. Wir pyłowy porwał dmuchany zamek. Nie żyje dwójka dzieci

Szokujące filmy z tego incydentu były szeroko rozpowszechniane w chińskich mediach społecznościowych. Nagrania wideo pokazują, jak duży, kolorowy, nadmuchiwany zamek unosi się w powietrze niesiony przez wir pyłowy, czyli zjawisko przypominające tornado.

W wypadku zginęło dwoje dzieci, a rannych zostało 18 nieletnich i dwie dorosłe osoby. Jedno z rannych dzieci jest w ciężkim stanie. W oświadczeniu opublikowanym w Internecie władze lokalne oświadczyły, że ofiarom i ich rodzinom zapewnione zostanie leczenie i poradnictwo psychologiczne - informuje CNN.

Wir pyłowy może być bardzo niebezpieczny. Jak powstaje to zjawisko?

Zhang Xia, główny meteorolog w obserwatorium meteorologicznym w Henan, powiedział, że wiatry, które uniosły dmuchany zamek, były pyłowym wirem. Zjawisko to powstaje, gdy gorące powietrze zalega przy gruncie. Kiedy masa chłodniejszego niżowego powietrza przykryje cieplejsze, powstaje ruch wirowy i tworzy się kolumna o niewielkiej średnicy i wysokości od kilku do ponad tysiąca metrów. Czas życia typowego wiru pyłowego to kilka-kilkadziesiąt minut.

Więcej o: