Rzym. Święte Schody zostaną odsłonięte. To po nich Jezus miał być prowadzony na sąd

Scala Santa, czyli Święte Schody, po których zgodnie z tradycją Jezus Chrystus był prowadzony na sąd przed Poncjuszem Piłatem, zostaną odsłonięte po raz pierwszy od 300 lat. Pielgrzymi będą mogli je podziwiać przez 40 dni.
Zobacz wideo

Scala Santa, czyli po polsku Święte Schody, to liczące 28 stopni marmurowe schody, które, zgodnie z tradycją chrześcijańską, pochodzą z Pretorium, w którym urzędował rzymski namiestnik Palestyny Poncjusz Piłat. Mówi się, że to po nich Jezus Chrystus miał być prowadzony na sąd.

Rzym. Święte Schody Scala Santa dostępne dla turystów już w kwietniu

Święte Schody zostały przywiezione z Jerozolimy do Rzymu w r. 326 z inicjatywy św. Heleny, matki cesarza Konstantyna I. Znajdują się w budynku naprzeciwko bazyliki św. Jana na Lateranie i prowadzą do kaplicy San Lorenzo, w której znajduje się acheiropoieton. Zgodnie ze zwyczajem, pielgrzymi odwiedzający sanktuarium w Rzymie, wspinają się po Scala Santa na kolanach, przez co z biegiem lat na schodach pojawiły się nierówności i wgłębienia. 

Scala Santa pokryte są obecnie drewnianą okładziną z orzecha, którą w 1723 roku kazał nałożyć papież Innocenty XIII, jednak już 11 kwietnia, po zakończeniu konserwacji, zostanie ona zdjęta i Święte Schody zostaną odsłonięte po raz pierwszy od 300 lat. Turyści będą mogli je podziwiać do 9 czerwca tego roku. 

 
Więcej o: