Rzym. Święte Schody zostaną odsłonięte. To po nich Jezus miał być prowadzony na sąd

Scala Santa, czyli Święte Schody, po których zgodnie z tradycją Jezus Chrystus był prowadzony na sąd przed Poncjuszem Piłatem, zostaną odsłonięte po raz pierwszy od 300 lat. Pielgrzymi będą mogli je podziwiać przez 40 dni.

Scala Santa, czyli po polsku Święte Schody, to liczące 28 stopni marmurowe schody, które, zgodnie z tradycją chrześcijańską, pochodzą z Pretorium, w którym urzędował rzymski namiestnik Palestyny Poncjusz Piłat. Mówi się, że to po nich Jezus Chrystus miał być prowadzony na sąd.

Rzym. Święte Schody Scala Santa dostępne dla turystów już w kwietniu

Święte Schody zostały przywiezione z Jerozolimy do Rzymu w r. 326 z inicjatywy św. Heleny, matki cesarza Konstantyna I. Znajdują się w budynku naprzeciwko bazyliki św. Jana na Lateranie i prowadzą do kaplicy San Lorenzo, w której znajduje się acheiropoieton. Zgodnie ze zwyczajem, pielgrzymi odwiedzający sanktuarium w Rzymie, wspinają się po Scala Santa na kolanach, przez co z biegiem lat na schodach pojawiły się nierówności i wgłębienia. 

Scala Santa pokryte są obecnie drewnianą okładziną z orzecha, którą w 1723 roku kazał nałożyć papież Innocenty XIII, jednak już 11 kwietnia, po zakończeniu konserwacji, zostanie ona zdjęta i Święte Schody zostaną odsłonięte po raz pierwszy od 300 lat. Turyści będą mogli je podziwiać do 9 czerwca tego roku. 

 
Więcej o:
Komentarze (63)
Rzym. Święte Schody zostaną odsłonięte. To po nich Jezus miał być prowadzony na sąd
Zaloguj się
 • totus.tytus

  Oceniono 16 razy 16

  Mam do sprzedania czerwone portki Koziołka Matołka, w których tenże peregrynował po świecie, aby dojść do Pacanowa. Oryginalne, rozmiar do wyboru (od XS do XXXL, na życzenie klienta).

 • grundol1

  Oceniono 18 razy 14

  Ta św Helena powinna zyskać archeologa wszech czasów. Po 300 latach od śmierci Jezusa, po 250 latach od zburzenia Jerozolimy bezbłędnie namierzyła drzewo świętego Krzyża i gwoździe którymi został przybity Jezus, jego grób, schody po których chodził, a w Betlejem stajenkę w której się narodził.

 • bmarten

  Oceniono 12 razy 12

  A pamiętacie ten kawałek z "Krzyżaków" Sienkiewicza, jak pewien zakonnik-pielgrzym sprzedawał jako relikwie szczeble z drabiny, która się przyśniła Jakubowi? Dobre, co? I na takich pierdołach opiera się ten kościół i cała ta wiara.

 • yuraathor

  Oceniono 14 razy 12

  a w Zakopanem mieszka pewien baca
  co papieżowi kwaśnym mlekiem leczył kaca

 • uzaz

  Oceniono 9 razy 9

  "...tu pod tą gruszką drzemał Kościuszko -
  Dopiero robi się skweres.
  A pod tą drugą Kołłątaj Hugo
  Załatwiał mały interes..."

 • krflis

  Oceniono 11 razy 9

  1 przykazanie i święte schody - religia katolicka jest bardzo logiczna.

 • wawiak57

  Oceniono 8 razy 8

  Św. Helena to cwana gapa. Odnalazła w czasie tej samej podróży krzyż na którym ukrzyżowano Jezusa, schody o których piszecie. A tak naprawdę powinno jej się i jej synkowi nogi z dupy wyrwać za ustanowienie chrześcijaństwa jedyną religią w Rzymie..

 • vomiting_frog

  Oceniono 13 razy 7

  A gdzie się podziały wszystkie napletki (tak bo wychodzi na to że było ich kilka) Jezusa będące zgodnie z tradycją chrześcijańską jedynymi relikwiami pierwszego stopnia bo reszta poszła do nieba?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX