Dzwonnik z Notre Dame. Pożar w katedrze gdzie rozgrywała się akcja bajki Disneya

Dzwonnik z Notre Dame. W poniedziałek o godzinie 19 wybuchł pożar w katedrze Notre Dame. Zniszczeniu uległ dach oraz iglica zabytkowego 850-letniego kościoła.

Katedra Notre Dame położona jest w centrum małej wyspy zwanej Ile de la Cite. Budowa rozpoczęła się w 1163 roku i trwała blisko 200 lat. Katedra z czasem stała się miejscem ważnych dla Francji i dla świata wydarzeń historycznych - odbywały się w niej koronacje (króla Henryka VI czy Napoleona) i spotkania głów państw, nie zniszczyły jej też liczne wojny.

Katedra Notre Dame - Disney planuje remake filmu o zakochanym dzwonniku

Notre Dame zbudowana została zgodnie ze stylem francuskiego gotyku. Jest jedną z pierwszych konstrukcji, w których na tak dużą skalę zastosowano metodę łęku oporowego (przeniesienia sił parcia ze sklepienia na zewnętrzne przypory). Katedra miała reprezentować ekonomiczną, polityczną i kulturalną siłę Francji. Chociaż powstawała pod kierunkiem kilku architektów, to udało się zachować jej spójny wygląd. Największe wrażenie robi wnętrze katedry - zwłaszcza sklepienia żebrowe, rozetowe okna z witrażami i ograny.

Architektura kościoła inspirowała wielu artystów. Jednym z nich był Wiktor Hugo, który postanowił uczynić z niej główne tło wydarzeń swojej powieści. "Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu" opowiada historię cyganki Esmeraldy, w której zakochuje się archidiakon Klaudiusz Frollo. Kobieta zostaje oskarżona o zabójstwo kapitana, podczas tortur przyznaje się do zbrodni, której nie popełniła. Cyganka przed egzekucją zostaje przewieziona przed katedrę, gdzie ma odbyć publiczną pokutę - wtedy porywa ją zakochany w niej Quasimodo. Obydwoje ukrywają się w katedrze Notre Dame. W tym roku Disney zapowiedział już remake filmu "Dzwonnik z Notre Dame". Prawdopodobnie animacja gotowa będzie dopiero w 2020-2021 roku. 

Więcej o: