Zjednoczone Emiraty Arabskie ściągną górę lodową, która pomoże walczyć z niedoborami wody

Jeden z przedsiębiorców chce przetransportować górę lodową z Antarktydy do Zatoki Perskiej. Taka praktyka ma pomóc Zjednoczonym Emiratom Arabskim uzupełnić niedobory wody pitnej w kraju.
Zobacz wideo

Jak podaje Euronews biznesmen Abdulla Alshehi planuje przeprowadzić najpierw test, który wykaże, czy projekt ten uda się zrealizować. Przy pomocy holownika przedsiębiorca, chce przeholować mniejszą górę lodową do Cape Town lub Perth w Australii. Testy mają zostać przeprowadzone jeszcze w tym roku.

Zjednoczone Emiraty Arabskie ściągną górę lodową, by uzupełnić niedobory wody pitnej

Wstępny test ma kosztować od 60 do 80 milionów dolarów. Z kolei taka sama próba transportu, tylko do ZEA, ma kosztować od 100 do 150 milionów dolarów. Alshehi, który jest dyrektorem zarządzającym National Advisor Bureau, od sześciu lat dąży do zrealizowania swojego pomysłu.

Podróż góry lodowej z Antarktydy ma trwać około 9 miesięcy. Finalnie ma zostać ulokowana trzy kilometry od wybrzeża Fujairah w Zachodnich Emiratach Arabskich. W tym miejscu temperatury dochodzą zazwyczaj do 26 stopni, dlatego powstrzymanie góry przed topnieniem będzie dużym wyzwaniem. Góra lodowa zostanie wybrana na podstawie zdjęć satelitarnych. Według obliczeń naukowców góra ma w trakcie transportu stopnieć o 30 procent.

Według biznesmena pomysł ten rozwiąże problemy Zjednoczonych Emiratów Arabskich związanych z niedoborami wody pitnej. Transport góry lodowej może wystarczyć wodę dla wszystkich mieszkańców ZEA przez okres około 5 lat. Projekt ten ma być także tańszy, niż obecne procesy polegające na odsalaniu wody, by uzdatnić ją do picia.

Więcej o: