31,5 tysiąca milionerów w Polsce. Wzrost o jedną czwartą w zaledwie rok

Liczba najbogatszych osób w Polsce urosła aż o jedną czwartą w ciągu zaledwie jednego roku. Niestety w tym samym czasie zwiększył się także zasięg ubóstwa.
Zobacz wideo

Izba Administracji Skarbowej przekazała dziennikarzom "Dziennika Gazety Prawnej" liczbę osób w Polsce, które za 2018 rok wykazały dochód do opodatkowania przekraczający milion złotych. Jak co roku najwięcej zamożnych osób złożyło swoje zeznania podatkowe na Mazowszu.

W Polsce rośnie liczba milionerów. W tym samym czasie zwiększa się też zasięg ubóstwa

Według danych IAS w samej Warszawie w zeszłym roku było 8600 milionerów. To właśnie na Mazowszu przybywa najwięcej zamożnych osób w skali całego kraju. Duży wzrost milionerów zanotowało także województwo świętokrzyskie. W sumie w ciągu ostatnich czterech lat liczba najbogatszych osób zwiększyła się o ponad połowę - w 2015 roku było ich 19,5 tysięcy, a dziś już około 31,5 tysięcy osób.

Warto przy okazji informacji podanych przez Izbę Administracji Skarbowej zwrócić uwagę na ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego. Pod koniec czerwca GUS opublikował zasięg ubóstwa ekonomicznego w Polsce w 2018 roku. W porównaniu do poprzedniego roku wzrósł zasięg ubóstwa skrajnego (z 4 procent do 5 procent osób) oraz ubóstwa relatywnego (z 13 do 14 procent osób). Największy wzrost ubóstwa odnotowany został w głównej mierze na wsiach oraz wśród gospodarstw domowych, które utrzymują się ze świadczeń społecznych. Mimo programów rządowych wzrosło też ubóstwo wśród rodzin z dziećmi. Zestawienie danych z GUS i IAS może wskazywać, że w Polsce z roku na rok zwiększają się nierówności dochodowe.

Więcej o: