Bitwa pod Grunwaldem. 15 lipca obchodzimy 609. rocznicę największej średniowiecznej bitwy

15 lipca obchodzimy 609. rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Jedna z największych bitew średniowiecznej Europy stoczona została na polach pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku.
Zobacz wideo

Tego dnia połączone wojska polsko-litewskie zmierzyły się pod Grunwaldem z siłami zakonu krzyżackiego. Dzięki niej dynastia Jagiellonów stała się jedną z najważniejszych dynastii w Europie.

Bitwa pod Grunwaldem. 609. rocznica największej bitwy w historii średniowiecznej Europy

Bitwa pod Grunwaldem jest największą pod względem liczby uczestników bitwą w historii średniowiecznej Europy. 15 lipca 1410 roku pod Grunwaldem starły się siły zakonu krzyżackiego wspieranego przez państwa zachodnie (Czechy, Rzesza, Pomorze Zachodnie) oraz połączone wojska polsko-litewskie, które wsparły również oddziały tatarskie oraz najemnicy z Czech i Moraw. Krzyżakami dowodził wielki mistrz Ulrich von Jungingen. Wojskami polsko-litewskimi dowodził z kolei król Polski Władysław II Jagiełło i wielki książę litewski Witold. Bitwa skończyła się pogromem sił krzyżackich. 

Od początku Krzyżacy chcieli wybudować państwo we wschodniej Europie - przejęli władzę nad Prusami, co bezpośrednio zagrażało m.in. Litwie. Było to też jedną z przyczyn powołania unii polsko-litewskiej. W 1409 Ulrich von Jungingen poprosił Władysława Jagiełłę, by nie mieszał się w spór z Litwą o Żmudź. Jagiełło poparł jednak działania swojego brata Witolda, przez co Krzyżacy zaczęli atakować Kujawy, Wielkopolskę i ziemię dobrzyńską. Jagiełło natychmiast odzyskał utracone ziemie i na krotko podpisano traktat pokojowy.

W tym czasie Jagiełło zaczął przygotowywać się do starcia wojskowego z krzyżakami. Do bitwy doszło 15 lipca 1410 roku. Przed bitwą Ulrich wysłał do Władysława i Witolda dwa nagie miecze, co miało sprowokować ich do rozpoczęcia bitwy. Wojsko polsko-litewskie odśpiewało wtedy "Bogurodzicę", po której rozpoczęło się starcie. Bój trwał ponad sześć godzin i zakończył się zwycięstwem wojska królewskiego.
Bitwa pod Grunwaldem była bardzo znacząca dla Jagiełły, który zyskał zaufanie polskiej szlachty i umocnił swoją dynastię na tronie królewskim. W wyniku wygranej Polska odzyskała Ziemię Dobrzyńską, a Litwa - Żmudź.

Więcej o: