Perseidy 2019. Lipiec i Sierpień daty. Kiedy będziemy mogli obserwować deszcz meteorów?

Perseidy to rój meteorów, które pojawiają się na niebie w lecie. W tym roku spektakl spadających gwiazd będzie można oglądać już od 17 lipca do 24 sierpnia. Kiedy i gdzie najlepiej obserwować deszcz meteorów?
Zobacz wideo

Perseidy, zwane są też potocznie spadającymi gwiazdami, chociaż z naukowego punktu widzenia takie określenie nie jest poprawne. Nazywana przez nas "spadająca gwiazda" wcale nie jest gwiazdą, tylko świetlnym śladem meteoroidu.

Kiedy oglądać deszcz meteorów? Najwięcej "spadających gwiazd" zobaczymy w połowie sierpnia

Meteoroidy są to obiekty skalne o długości nie przekraczającej 10 metrów. Obiekt ten lecąc w kierunku ziemi w pewnym momencie zaczyna wchodzić w atmosfery naszej planety. Pokonując kolejne warstwy - troposferę, tropopauzę czy stratosferę - meteoroid ulega spalaniu. Powierzchnia obiektu nagrzewa się wtedy do nawet 2000 stopni Celsjusza. Wtedy sam rozbłysk w trakcie spalania obiektu nazywany jest już meteorem.

 

Zjawisko spadających meteorów będzie można oglądać od 17 lipca do 24 sierpnia. To wydarzenie najlepiej widoczne jest w nocy z 12 na 13 sierpnia. Wtedy przypada tzw. maksimum roju. Obserwacje warto jednak prowadzić już dzień wcześniej, ponieważ między 11 a 14 sierpniem astronomowie spodziewają się nawet 100 perseidów na godzinę każdej nocy.

Perseidy najlepiej obserwować w drugiej połowie nocy i nad ranem. Zazwyczaj widoczne są na całym niebie. Obserwacja deszczu meteorów nie wymaga od nas zakupu specjalistycznego sprzętu. Najlepiej oglądać je jednak w miejscach zacienionych - o wiele lepszy widok będą mieli więc mieszkańcy wsi czy mniejszych miejscowości, a gorszy mieszkańcy miast. W celach obserwacyjnych warto wybrać obszary za miastem np. leśne polany czy wzniesienia.

Więcej o: