Bakteria New Delhi w szpitalu w Radomsku. Zakażonych jest trzech pacjentów

W Szpitalu Powiatowym w Radomsku stwierdzono obecność bakterii Klebsiella Pneumoniae, czyli tzw. bakterii New Delhi. Wykryto ją u trzech pacjentów. Dyrekcja szpitala zarządziła wstrzymanie przyjmowania nowych pacjentów na oddział wewnętrzny.
Zobacz wideo

Po tym, jak bakterię New Delhi wykryto u jednej z nowo przyjętych pacjentek, lekarze zdecydowali się na przeprowadzenie testów u wszystkich osób przyjętych na oddział w ciągu 48 godzin. Badania wykazały, że bakterią zakażone są kolejne dwie osoby.

Bakteria New Delhi w Radomsku. Szpital zapewnia, że panuje nad sytuacją

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii New Delhi, dyrekcja Szpitala Powiatowego w Radomsku wstrzymała przyjmowanie nowych pacjentów na oddział wewnętrzny i ograniczyła możliwość odwiedzin. Oddział ma zostać wygaszony, a następnie ma zostać przeprowadzona jego kompleksowa dezynfekcja. Dyrekcja szpitala zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą

- Sytuacja jest stabilna, nie mamy nowych zakażeń. Zachowujemy wszystkie procedury wskazane w takich przypadkach, a nawet stosujemy dodatkowe środki ostrożności. Badani są nie tylko pacjenci, ale i personel, ze wstępnych wyników wiemy, że żaden pracownik szpitala nie jest nosicielem bakterii - w rozmowie z "Polska Times" powiedział Przemysław Drozdek z kancelarii szpitala.

Bakteria New Delhi - co to takiego?

New Delhi to bakterie odporne na wszystkie antybiotyki, w tym karbapenemy, które używane są głównie do leczenia chorób powodowanych przez bakterie oporne na inne antybiotyki. Jej obecność w Polsce zaobserwowano w 2014 roku u kilkuset nosicieli, głównie w Warszawie i Poznaniu. W 2018 roku kolejne przypadki ujawniono w Szczecinie, Lublinie oraz w Piotrkowie Trybunalskim

Więcej o: