Włochy. Odkryto jaskinie z Odysei. Naukowcy twierdzą, że pasuje do homerowskiego opisu pałacu Kirke

W San Felice Circeo, miejscowości niedaleko Rzymu, włosy naukowcy odkryli słynną jaskinię z Odysei, w której czarownica Kirke miała gościć Odysa i jego towarzyszy przez rok.
Zobacz wideo

Mimo że Odyseusz to wytwór wyobraźni starożytnego poety Homera, od zawsze podejrzewano, że wiele opisów miejsc z eposu jest prawdziwych. Gdy członkowie rzymskiego stowarzyszenia speleologów (badaczy jaskiń) zbadało grotę znajdującą się niedaleko Rzymu, odkryli, że idealnie pasuje ona do opisu tej z dziesiątej księgi Odysei.To właśnie w tej części, Odyseusz i jego załoga trafiają na czarownice Kirke, która miała ich później gościć przez rok w swojej kryjówce.

Jednak grota była znana już w XIX wieku, kiedy to pływały tamtędy okręty a dowodem na to jest sporządzona przez Giovanniego Battistę Cipriani mapa z 1850 roku. Wąskie przesmyki idealnie nadawały się do przechowywania ładunków i schronienia się statku wraz z załogą.

Niesamowita grota we Włoszech miejscem akcji Odysei

Jak podaje il Messaggero trójmiarowe badanie laserowe ujawniło kolosalne rozmiary jaskini.
Ma ona łącznie 30 tysięcy metrów sześciennych i jest domem dla tysięcy nietoperzy.

Teraz homerycki „pałac Kirke” będzie przedmiotem badań naukowców z Narodowego Parku Circeo. Zdaje się, że ten malowniczy rejon po raz kolejny po poprzednich odkryciach archeologicznych m.in.ruin zamku templariuszy, stanie się skarbem dla badaczy.

Więcej o: