Perseidy 2019 - od kiedy możemy obserwować spadające gwiazdy?

W nocy z 12 na 13 sierpnia niebo zaroi się od spadających gwiazd. To wtedy najlepiej widoczne będzie to niesamowite zjawisko astronomiczne zwane perseidami.
Zobacz wideo

Deszcz meteorów nazywany spadającymi gwiazdami to drobinki pyłu i materii, które powstały w wyniku rozpadu komet. Perseidy to nazwa używana na ten z nich, który jest obserwowany na ziemi od 17 lipca do 24 sierpnia. Ich maksymalna aktywność następuje z 12 na 13 sierpnia, gdy są na Ziemi najlepiej widoczne.

Perseidy 2019 - kiedy obserwować spadające gwiazdy?

Jak podaje International Meteor Organization, zjawisko będzie można obserwować od 12 sierpnia (godz.16) do 13 sierpnia (godz.4.30). Spadające gwiazdy najlepiej widać w drugiej połowie nocy i nad ranem.

 

Ze względu na Perseidy, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie organizuje wydarzenie, poświęcone obserwowaniu meteorów a miasto wygasi światła, które nie są potrzebne dla bezpieczeństwa by zwiększyć widoczność. Niestety w dużej ilości miast w Polsce występuje zanieczyszczenie światłem, które powoduje słabą widoczność Perseid. Jeśli chcemy to zjawisko dobrze zaobserwować lepiej udać się poza obszar miejski.

Więcej o: