Perseidy 2019. Kiedy i gdzie obserwować deszcz meteorów? [spadające gwiazdy]

Perseidy to rój meteorów widoczny na Ziemi w okresie letnim. Na przełomie lipca i sierpnia mieszkańcy mniejszych miejscowości bez problemów mogą obserwować spadające gwiazdy. Kiedy i gdzie najlepiej oglądać deszcz meteorów?
Zobacz wideo

Perseidy, które nazywane są potocznie także spadającymi gwiazdami, to jedna z największych atrakcji astronomicznych w lecie. Perseidy są rojem meteorów, które regularnie przecinają orbitę ziemską w dniach od 17 lipca do 24 sierpnia.

Perseidy 2019. Od 11 do 14 sierpnia najlepiej oglądać deszcz meteorów

W tym roku najwięcej meteorów da się zaobserwować pomiędzy 12 a 13 sierpnia, kiedy przypada tak zwane maksimum roju. Obserwacje można jednak zacząć dzień wcześniej i zakończyć dzień później. Astronomowie zapewniają, że w sumie od 11 do 14 sierpnia na niebie pojawi się nawet 100 perseidów na każdą godzinę nocy.

Deszcz meteorów najlepiej oglądać w drugiej połowie nocy oraz nad ranem. Perseidy widoczne są jednak tylko w miejscach zacienionych. O wiele lepszą obserwację meteorów mają wiec mieszkańcy wsi, mniejszych miast oraz takich miejsc, gdzie nie dociera sztuczne światło miasta. Mieszkańcy dużych miejscowości, chcący oglądać "spektakl spadających gwiazd" muszą udać się na obszary poza miastem - np. polany leśne i wzniesienia terenu.

Deszcz meteorów błędnie nazywany jest określeniem spadających gwiazd. Perseidy nie są gwiazdami, tylko obiektami skalnymi, które spalają się w momencie wchodzie w atmosferę naszej planety. Pokonując kolejne warstwy atmosfery meteoroidy nagrzewają się do nawet 2000 stopni Celsjusza zostawiając za sobą rozbłysk.

Więcej o: