GIF wycofał lek zapobiegający zakrzepom krwi. Co zrobić, jeśli mamy go w swojej apteczce?

Decyzja Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego o wycofaniu leku ma rygor natychmiastowy. Chodzi dokładnie o trzy serie lekarstwa Clopidogrel Genoptim, które zostały wyłączone z obrotu z dniem 2 sierpnia.
Zobacz wideo

Kolejne lekarstwo zostało wpisane na listę medykamentów wycofanych z aptek przez Głowny Inspektorat Farmaceutyczny. Clopidogrel Genoptim to lek dla dorosłych zapobiegający zakrzepom krwi. GIF jako powód wycofania podaje zamieszczenie niewłaściwej nazwy substancji czynnej na opakowaniu trzech z jego serii. Są to:

numer serii: 1808325, termin ważności: 10.2021
numer serii: 1808326, termin ważności: 10.2021
numer serii: 1808327, termin ważności: 08.2021

Producentem leku jest Synoptis Pharma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Co zrobić, gdy mamy lek, który został wycofany przez GIF?

Oba numery powinniśmy porównać z tymi znajdującymi się na liście GIF-u. Jeśli lek należy do wycofanej serii, zwróćmy go do apteki. Możemy również poprosić lekarza o receptę na bezpieczny zamiennik naszego leku. Jednak o ile oddanie leku do apteki nie jest problemem, o tyle odzyskanie pieniędzy za niego może być trudniejsze. Często może zdarzyć się, że zostaniemy odesłani do producenta leku, który odpowiada za wadę jakością produktu po zwrot poniesionych kosztów. Co roku nowe lekarstwa są wpisywane na listę leków wycofanych Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego i powinniśmy ją śledzić na bieżąco na stronie internetowej gif.gov.pl

Więcej o: