Święto Wojska Polskiego 2019. Kiedy obchodzimy i co to za święto?

Święto Wojska Polskiego jak co roku przypada 15 sierpnia, ponieważ to właśnie w ten dzień Polacy zwyciężyli w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Pierwszy raz od czasów jego ustanowienia obchody tego święta będą organizowane w Katowicach.
Zobacz wideo

W tym roku Święto Wojska Polskiego przypada w czwartek. 15 sierpnia obchodzone jest również święto Wniebowzięcia Mari Panny (matki Boskiej Zielnej), w związku z którym jest to dzień wolny od pracy. Sklepy, punkty handlowo-usługowe oraz urzędy będą więc zamknięte. Może się to wiązać również z dużą frekwencją na obchodach Święta Wojska Polskiego, ze względu na możliwość długiego weekendu, jeśli weźmie się w piątek wolne.

Święto Wojska Polskiego jest obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę, Bitwy Warszawskiej, czyli tzw. ,,Cudu nad Wisłą” w 1920 roku. Było to jedno z największych zwycięstw polskiego oręża. To wtedy Polacy stanęli naprzeciw wojsk bolszewickich, które były liczniejsze. Mówi się, że znaczenie historyczne bitwy było ogromne i wpłynęło na dalszy przebieg historii.

Kiedy i jak obchodzone jest Święto Wojska Polskiego?

Święto obowiązuje od 1992 roku. Tradycją jest odprawianie mszy w kościołach polowych w intencji poległych żołnierzy oraz odprawiana zawsze jest uroczysta zmiana warty nad Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W 2007 roku po raz pierwszy odbyła się uroczysta defilada Wojska Polskiego. Od tamtego roku to również stało się tradycją i jest odprawiane z dużym rozmachem. W defiladzie prezentują się polscy żołnierze oraz odbywają się pokazy polskiego sprzętu wojskowego.

W tym roku obchody Święta Wojska Polskiego w Katowicach

Co nietypowe dla obchodów tego święta, nastąpi w tym roku zmiana miejsca defilady. Będzie się ona odbywała w Katowicach ze względy na 100 rocznicę wybuchu powstań Śląskich. Uroczysty Przemarsz reprezentacji wojska polskiego ma wyznaczoną trasę przez ulice stolicy Górnego Śląska.
Jak podaje dziennik.pl, w defiladzie będą brali udział również żołnierze wojsk sojuszniczych, stacjonujący w Polsce m.in. Stanów Zjednoczonych, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Rumunii.
Oprócz tego atrakcją będą pikniki wojskowe, na których żołnierze będą odpowiadać na pytania o służbę w armii i podana zostanie tradycyjna wojskowa grochówka. W defiladzie pojawi się najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponuje wojsko RP. Jak zapowiedział szef MON, będzie można z bliska obejrzeć i wejść do pojazdów prezentowanych w trakcie przemarszu.

Defilada rozpocznie się o godzinie 14.00 na ulicy Bagiennej w Katowicach 15 sierpnia ( w czwartek).

Więcej o: