Włochy. Turyści nie usiądą już na Schodach Hiszpańskich w Rzymie

Schody Hiszpańskie, czyli znany włoski zabytek, przez lata służył zmęczonym turystom za miejsce do odpoczynku i posilenia się w trakcie zwiedzania. Jednak włoskie władze uznały, że mają dość braku szacunku do swoich zabytków i wprowadziły zakaz siadania na ich stopniach.
Zobacz wideo

Jak donosi portal CNA na schodach Hiszpańskich od teraz nie wolno siadać, pożywiać się czy niszczyć lub brudzić ich w jakikolwiek sposób. Najwyższa grzywna wynosi 400 euro i grozi ona za niszczenie zabytku czym może być, chociażby zsuwanie walizki po stopniach konstrukcji.

Szczególna ochrona Schodów Hiszpańskich 

Schody Hiszpańskie znalazły się pod szczególną ochroną m.in. ze względu na renowację zabytku, która zakończyła się w 2016 roku i kosztowała 1.5 miliona euro. Całość robót została sfinansowana przez sieć sklep jubilerskich BULGARI. Znany zabytek znajdujący się przed kościołem Trinita dei Monti i był regularnie zaśmiecany przez gumy do żucia oraz plamy po jedzeniu i piciu przez zwiedzających. Włosi zmęczeni brakiem szacunku wobec znaczenia historycznego ich dziedzictwa narodowego, wprowadzają coraz surowsze kary i zakazy. Pod ochroną znalazły się m.in. fontanny na terenie włoskiej stolicy w których nie można się już kąpać. 

W zeszłym roku w Wenecji dwaj niemieccy turyści, za przygotowywanie kawy na schodach prowadzących na słynny most Rialto w Wenecji, otrzymali grzywnę w wysokości 950 euro i nakazano im opuszczenie miasta.

Więcej o: