Koty, tak jak psy, przywiązują się do swoich opiekunów. Odkrycie naukowców

Nowe badanie Uniwersytetu Stanowego w Oregon wykazało, że koty domowe przywiązują się do swoich opiekunów podobnie jak dzieci i psy. To pierwsze badanie empiryczne, które wykazało, że koty, które uchodzą za bardziej niezależne od psów, są tak samo związane ze swoimi właścicielami.
Zobacz wideo

Zdaniem Kristyn Vitale, badaczki z Human-Animal Interaction Lab w OSU College of Agricultural Sciences, zarówno u psów, jak i kotów przywiązanie do ludzi może być adaptacją więzi między opiekunem a potomkiem.

- Przywiązanie jest istotnym zachowaniem z biologicznego punktu widzenia. Nasze badanie wskazuje, że kiedy koty żyją w stanie zależności od człowieka, takie zachowanie przywiązania jest elastyczne, a większość kotów traktuje swojego właściciela jak źródło komfortu i bezpieczeństwa - powiedziała Vitale w rozmowie z today.oregonstate.edu.

Zaskakujące badania. Koty przywiązują się do swoich opiekunów tak samo, jak niemowlęta

W swoich badaniach naukowcy z OSU przeprowadzili na kotach "podstawowy test bezpieczeństwa". Podczas tego testu każdy z kotów spędzał dwie minuty w nowym dla niego otoczeniu ze swoim opiekunem, następnie przez dwie minuty pozostawał tam sam, aby kolejne dwie minuty znów spędzić z właścicielem. Podobne badania były przeprowadzane także na niemowlętach i psach w celu zbadania ich zachowań dotyczących przywiązania do opiekuna. 

Po powrocie opiekuna po dwuminutowej nieobecności koty silnie przywiązane do swoich właścicieli były mniej zestresowane i interesowały się zarówno swoim opiekunem, jak i otoczeniem. Koty, które wykazywały słabsze przywiązanie do człowieka, były zestresowane po powrocie swojego właściciela i wykazywały takie oznaki stresu jak oblizywanie warg czy drganie ogona. Naukowcy przeprowadzili test na kociętach i dorosłych kotach. Eksperci behawioralni obserwowali nagrania z testów i klasyfikowali działania badanych zwierząt według kryteriów zastosowanych do opisu wzorców przywiązania u niemowląt i psów. Z badania wynika, że 64,3 proc. badanych kotów wykazywało silne przywiązanie do swojego właściciela. Vitale stwierdziła, że zaskakujące dla jej zespołu było to, że procent silnych przywiązań do człowieka wśród badanych kotów jest porównywalny do tego, jaki zaobserwowano wśród niemowląt - w populacji ludzi silne przywiązanie związane z poczuciem bezpieczeństwa w stosunku do swojego opiekuna czuje 65 proc. niemowląt.

Więcej o: