Stephen Hawking: Kalendarz Majów zawiera błąd. Koniec świata nastąpi w 2020 roku

Na sześć lat przed śmiercią znany astrofizyk Stephen Hawking udzielił wywiadu, w którym stwierdził, że data zakończenia kalendarza Majów, którą niektórzy uważali za datę końca świata, została obliczona według błędnych założeń.

Wywiad, w którym Stephen Hawking mówi o błędnych obliczeniach Majów, ukazał się na łamach magazynu "New Scientist". Światowej sławy fizyk teoretyczny stwierdził wówczas, że w dzień apokalipsy, który Majowie wyznaczyli na 22 grudnia 2012 roku, nastąpi osiem lat później.

Stephen Hawking stwierdził, że Majowie byli w błędzie. Koniec świata nastąpi w 2020 roku?

Hawking, były profesor matematyki na uniwersytecie w Cambridge, przez lata krytykował pseudonaukowe teorie i prognozy dotyczące dnia zagłady, a w przypadku twierdzeń. Uważał także, że wyznaczając dzień  końca świata na podstawie kalendarza Majów, popełniono prosty błąd matematyczny. 

„Pod wieloma względami Majowie wyprzedzali swój czas (...) W tym przypadku popełnili błąd, polegający na podwójnym liczeniu dni wolnych od pracy, co oznacza, że ich kalendarz nie skończy się przez kolejne osiem lat. Ludzie powinni martwić się o 2020 rok. To będzie prawdziwy koniec cywilizowanego świata" - mówił w wywiadzie dla "New Scientist" Stephen Hawking.

Znany astrofizyk wyjaśnił także, że myśl o tym, że koniec świata nastąpi w 2020 roku, uderzyła go, gdy oglądał mecz krykieta. 

„Patrzyłem, jak Hashim Amla gra we wspaniałym pięciogodzinnym zwycięskim meczu, kiedy nagle uderzyło mnie, że 2020 to koniec cywilizacji, jaką znam. Chociaż, co prawda, mój umysł zastanawiał się już nad mroczną ścieżką, którą obrało nasze społeczeństwo po naliczeniu 8,40 funta za kufel piwa i hot doga na stoisku z przekąskami za boiskiem Lord's Grand Stand" - stwierdził naukowiec. 

Więcej o:
Komentarze (90)
Stephen Hawking: Kalendarz Majów zawiera błąd. Koniec świata nastąpi w 2020 roku
Zaloguj się
 • eisbergh

  Oceniono 32 razy 32

  U mnie koniec swiata nastapi 31 grudnia. Tego dnia konczy sie kalendarz

 • baby1

  Oceniono 34 razy 30

  Jak PiS wygra wybory, to 2020 rok na koniec świata, to całkiem nie głupi pomysł.

 • naproksen

  Oceniono 26 razy 26

  tyle za bułę z piwem?? no koniec świata!!

 • dupazbita

  Oceniono 18 razy 16

  Panie Hawking to całkiem możliwe. Przecież prezes powiedział, że po wyborach to pisiory będą rządziły do us...ej śmierci.

 • stanczykowo

  Oceniono 13 razy 13

  Udało mi się już przeżyć kilkadziesiąt szumnie zapowiadanych końców świata.
  To i tym razem mam zamiar przeczekać:)

 • indan

  Oceniono 11 razy 11

  I znowu zaczną chodzić tabuny nawiedzonych świadków Jehowy i straszyć końcem świata.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX