Psy sprawiają, że ich właściciele żyją dłużej. Naukowcy potwierdzili to na podstawie badań 182 tysięcy osób

Naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego opublikowali wyniki najnowszych badań, na podstawie których stwierdzono, że właściciele psów są w mniejszym stopniu narażeni na zawał serca czy udar mózgu. W związku z tym osoby te mogą cieszyć się dłuższym życiem.
Zobacz wideo

Zgodnie z sciencedaily.com posiadanie psa wiąże się z dłuższym życiem i lepszymi wynikami sercowo-naczyniowymi. Adopcja psa zalecana jest także dla osób, które przeszły już zawał czy udar, ponieważ także w przypadku ich wyników obserwuje się poprawę stanu zdrowia.

Posiadanie psa zmniejsza ryzyko śmierci w wyniku zawału serca czy udaru niedokrwiennego mózgu

Ostatnie badania potwierdziły wyniki doświadczeń z 2013 roku, które wykazały, że osoby posiadające psy są w mniejszym stopniu narażone na śmierć w wyniku zaburzeń pracy serca. - Chociaż nie da się udowodnić tej tezy w stu procentach, to ostatnie wyniki badań zdecydowanie sugerują, że posiadanie psa bezpośrednio wpływa na polepszenie i wydłużenie naszego życia - czytamy w publikacji Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Naukowcy porównali wyniki badań 182 tysięcy osób w wieku od 40 do 85 lat, którzy w latach 2001-2012 doznali zawału serca lub udaru niedokrwiennego mózgu. Następnie sprawdzili, którzy z nich byli właścicielami psów oraz jak obecnie przedstawia się ich stan zdrowia. Jak się okazało właściciele psów wykazywali o 33 procent niższe ryzyko śmierci po zawale serca i o 27 procent niższe ryzyko śmierci w wyniku udaru niedokrwiennego mózgu od osób, które nie posiadały zwierzęcia.

Dodatkowo posiadanie psa ogólnie zmniejsza ryzyko śmierci z powodu pogorszenia stanu zdrowia o 23 procent. Według naukowców przyczyną takich wyników jest to, że posiadanie psa wymusza na ich właścicielach nawet małą aktywność fizyczną, co przekłada się na lepsze cieśninie krwi czy niższy poziom cholesterolu. Kluczowe ma być też lepsze samopoczucie i niższe ryzyko zachorowania na depresję, co pomaga w rekonwalescencji osób po zawałach czy udarach.

Więcej o: