Kaucja za butelki w Polsce coraz bardziej realna? Ekologiczny program pochłonie miliardy

Ministerstwo Środowiska planuje wprowadzić program kaucji za butelki. Na razie nie wiadomo, jaki będzie jego koszt. Według raportu Deloitte'a samo postawienie automatów do recyklingu to wydatek rzędu 9 mld zł.
Zobacz wideo

Dbałość o środowisko staje się coraz istotniejszą kwestią podejmowaną przez polskich polityków. Kaucje za butelki chciały wprowadzić wszystkie partie startujące w wyborach. Ministerstwo Środowisko prawdopodobnie zajmie się wkrótce ekologicznym programem, ale według szacunków ekspertów pochłonąć on może miliardy złotych. Jego wprowadzenie jest jednak niezbędne

Kaucje za butelki w Polsce. 9 mln tylko na automaty do recyklingu 

Według raportu Deloitte'a koszt postawienia automatów do recyklingu to nawet 9 mln zł. Przedstawiciele wielu firm oraz organizacji non-profit uważają jednak, że kwota jest znacznie zawyżona. Co więcej, na ten moment nierealne jest sprawdzenie, jak program automatów do recyklingu przyjmie się w naszym kraju. Pewnym jest natomiast, że wprowadzenie go prędzej czy później będzie konieczne.

W rozmowie z "PB" Joanna Kądziołka z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste zwraca uwagę, że system kaucyjny pozwoli Polsce osiągnąć wymagany przez Unię Europejską poziom recyklingu. Według szacunków ekspertki obejmie on aż 7 proc. śmieci (taką ich część stanowią plastikowe butelki). To, że automaty do recykling pojawią się jest raczej pewne zwłaszcza, że gotowość wzięcia udziału w programie wykazali przedstawiciele firm odpowiedzialnych za dystrybucje produktów butelkowanyhc.

Czytaj także: Świadomość ekologiczna Polaków. 75 proc. nie słyszało o śladzie węglowym, 15 proc. potrafi segregować śmieci

Automaty do recyklingu funkcjonują od dwóch miesięcy Warszawie, gdzie cieszą się sporą popularnością. Mieszkańcy wrzucili do nich 63 tys. opakowań. Wpływ na to miały również akcje zachęcające do segregowania śmieci, np. zniżki na bilety do kin sieci Multikino, teatrów Dramatycznego i Capitolu czy kupony na kawę w sieci Costa Coffee. 

W Unii Europejskiej liderem pod względem recyklingu jest Estonia, w której ponad 70 proc. opakowań sztucznych jest później wykorzystywane. W nadbałtyckim kraju również funkcjonuje system bonusowy przypominający ten wprowadzony ostatnio w Warszawie. 

Dane nt. recyklingu w UE z roku 2015Dane nt. recyklingu w UE z roku 2015 Eurostat/https://www.europarl.europa.eu

Więcej o: